Izsludināts fotokonkurss „Lācis – mūsu kaimiņš” - precizēta informācija

22.08.2022.
Brūnais lācis
Brūnais lācis
Foto - Leo Eensoo

Lai ikvienam dotu iespēju iepazīt brūnā lāča dzīvi savvaļā, Igaunijā un Latvijā izsludināts kopīgs fotokonkurss „Lācis – mūsu kaimiņš”. Izlases darbu fotoizstādes rudenī notiks Tallinā un Latvijas Nacionālajā dabas muzejā Rīgā.

Brūnais lācis ir vienīgais Baltijā savvaļā sastopamais lāču dzimtas dzīvnieks. Tas izvēlēts par šī gada dzīvnieku Igaunijā, turklāt ideju par gada simbolu igauņi aizguva no Latvijas. Kaimiņvalstī gada dzīvniekam veltīts fotokonkurss notiek katru gadu un kļuvis par iecienītu platformu domu apmaiņai.

Lai arī Latvijas sabiedrība varētu piedalīties konkursā un dalīties lāču fotomirkļu pieredzē, konkursa rīkošanā iesaistījies arī Dabas muzejs. 


Dabas aizsardzības pārvalde un citu dabas aizsardzības un izpētes institūciju speciālisti aicina sabiedrību ikdienā un fotomirkļu dēļ būt piesardzīgiem!

Fotokonkursa dēļ nepievilināt lāčus, tos piebarojot, piemēram, atstājot ēdienu vai tā pārpalikumus, kā arī nenoslēgtās kompostkaudzēs nemest augļus un dārzeņus. 

Ja tomēr sanāk sastapt lāci, atcerēties, ka svarīgi ir:

  • tam netuvoties;
  • nemēģināt panākt un aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
  • iespējami ātri, bet neskrienot, dodies prom, paturot dzīvnieku acīs;
  • negriezt dzīvniekam muguru, bet atkāpties atmuguriski.

Pēc 2022. gada Valsts Mežzinātnes institūta „Silava” monitoringa datiem, Latvijā šobrīd dzīvo ap 60–70 lāču.

Brūnais lācis gada dzīvnieks Latvijā bija 2009. gadā.

Līdzīgas sadarbības iniciatīvas ar kolēģiem Igaunijā notika arī 2014. gadā ar izstādi „Vilks Igaunijā” un 2015. gadā izstādē „Meža cūka – īsta cūka”.


Lācis ir ļoti uzmanīgs un gudrs dzīvnieks, kas zina, kā turēties tālāk no cilvēka. Daži jaunie lācēni ir drosmīgāki un mazāk baidās no cilvēkiem, bet īstie vecie lāči izvairās un tos var ieraudzīt tikai ar viltību un no speciāli izbūvētiem slēpņiem. Igaunijā ir ap 1000 lāču, tomēr diezgan maz cilvēku, kuri patiešām ir satikuši lāci. Latvijā to ir vēl mazāk.

Fotokonkursā gaidām fotogrāfijas, kas ataino lāča dzīvi – lai netraucētu dzīvniekus, arī bildes, kurās redzamas meža karaļa darbības pēdas (skrāpējumi, izkārnījumi, miga, pēdu nospiedumi u.tml.) jebkurā vietā dabā. Tiek pieņemtas arī fotogrāfijas no novērošanas kamerām, kurās iemūžinātas aizraujošas lāču dzīves darbības ainas. 

Konkursa mērķis ir izveidot izglītojošu fotoizstādi, lai ikvienam dotu iespēju iepazīt brūnā lāča dzīvi savvaļā Igaunijā un Latvijā, uzzināt un izprast sugas dzīvesveidu un paradumus, kliedēt mītus, mācīties pareizu uzvedību dabā un gūt pieredzi samērīgai lāču un cilvēku līdzāspastāvēšanai.

Noteikumi:

  • Konkursā var piedalīties ikviens interesents, iesniedzot Latvijā un Igaunijā savvaļā uzņemtas brūnā lāča vai tā darbības pēdu fotogrāfijas. 
  • Darbus var iesniegt līdz 3. oktobra pusnaktij.
  • Konkursā iesniegtajām fotogrāfijām nav noteikts to uzņemšanas laika ierobežojums. Tas nozīmē, ka lai piedalītos konkursā, fotogrāfijai nav jābūt uzņemtai šogad līdz 3. oktobrim.
  • Fotogrāfiju uzņemšanas nolūkā kategoriski aizliegts tuvoties lāčiem, to mazuļiem, migām, atpūtas vietām un tml., tā radot apdraudējumu gan dzīvniekiem, gan sev. 
  • Konkursā netiks vērtētas fotogrāfijas, kurās redzama lāču apzināta barošana apdzīvotās vietās un to tuvumā, ceļmalās, tūrisma takās, ugunskuru un telšu vietās. 
  • Iesniedzot fotogrāfiju, dalībniekiem jāpievieno līdz 500 rakstu zīmēm (ar atstarpēm) garš stāsts par attēlā redzamo situāciju, daloties savos novērojumos vai spriedumos.
  • Lodziņā „vieta” ir jāieraksta fotogrāfijas uzņemšanai tuvākās apdzīvotas vietas nosaukums.
  • Fotogrāfijām jābūt JPG formātā, saglabātām sRGB krāsās.
  • Viens dalībnieks var iesniegt ne vairāk kā 10 fotogrāfijas.
  • Iesniedzot pieteikumu, dalībnieki piekrīt personas datu apstrādei (atruna pievienota zemāk pielikumā).

Labākās fotogrāfijas tiks apbalvotas ar balvām, tostarp viena nakts „ActivEst” lāču vērošanas slēpnī Alutagusē. 

Izstāde Igaunijā tiks atklāta oktobra beigās, bet Latvijas Nacionālajā dabas muzejā – novembra beigās. Lai turpinātu sabiedrības izglītošanu par brūno lāci, sugas ekoloģiju, aizsardzības pasākumiem, apdraudējumu dzīvniekiem nepareizas un tuvredzīgas cilvēku rīcības dēļ un dalītos pieredzē ar Igaunijas kolēģiem, izstādes laikā Dabas muzejā notiks arī iecerētās aktivitātes – speciālistu diskusija, seminārs pedagogiem un ģimenes diena.

Izstādi atbalsta SIA „Karu Katus”.

AIZPILDĪT PIETEIKUMU


Informācija 

Polīna Šķiņķe, sabiedrisko attiecību speciāliste; 29263860, polina.skinke@lndm.gov.lv.