Aicinām piedalīties iniciatīvā „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus”

08.06.2023.
Skudru pūznis

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā top izstāde par skudrām, mudinot pievērst lielāku uzmanību šo īpašo kukaiņu dzīvei un nozīmei Latvijas dabā. Gatavojoties izstādei, ikviens dabas draugs tiek aicināts iesaistīties foto iniciatīvā „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus”.

Skudras ir viena no izplatītākajām kukaiņu dzimtām. Tās dzīvo lielās, labi organizētās kolonijās. Skudru dzimtai ir raksturīga labi attīstīta darbu sadale un komunikācijas sistēma. Vienas no atpazīstamākajām ir mežskudras, kas dzīvo saulainās vietās būvētās ligzdās jeb skudru pūžņos. Tā ir tikai redzamā daļa, jo tikpat liela celtnes daļa atrodas arī pazemē. Vienā pūznī var sadzīvot pat vairāk nekā miljons skudru.

Iniciatīvas mērķis ir aicināt sabiedrību iesaistīties dabas vērošanā un datu sniegšanā, tādējādi veicinot sabiedrības interesi  par Latvijas dabas daudzveidību un aizsardzību, kā arī veidojot izpratni par dabā notiekošajiem procesiem, cilvēka vietu un lomu tajos.

Īstenojot iniciatīvu, ceram iegūt datus par skudru pūžņiem Latvijā un dot iespēju sabiedrībai iesaistīties Latvijas Nacionālā dabas muzeja izstādes veidošanā. Labākās fotogrāfijas ar Latvijā lielākajiem skudru pūžņiem, iespējams, tiks iekļautas arī topošajā izstādē „SKUDRA”, kas Dabas muzejā būs skatāma gada nogalē.

Piedalīties var ikviens interesents, kurš pastaigas laikā atradis lielu skudru pūzni un to nofotografējis.

Skudru pūzni fotografējot, ir svarīgi tam nenodarīt nekādu kaitējumu. Fotogrāfijas, kurās varēs konstatēt jebkādu skudru pūžņiem nodarītu kaitējumu, iniciatīvā vērtētas netiks.

Noteikumi

1. Fotogrāfiju uzņemšanas vieta – Latvija.
  2. Iniciatīvā drīkst piedalīties ikviens interesents no 18 gadu vecuma.
  3. Fotogrāfiju objekti – skudru pūžņi savvaļā.
  4. Viens dalībnieks drīkst iesniegt vienu digitālu fotogrāfiju.
  5. Fotogrāfija var būt uzņemta ar fotokameru vai mobilo ierīci.
  6. Lai gūtu priekšstatu par pūžņa izmēru, fotogrāfijā vēlams iemūžināt arī cilvēku, kurš stāv blakus pūznim drošā, aptuveni pusmetra attālumā, tādējādi neapdraudot pūžņa struktūru.
  7. Fotogrāfijas uzņemtas līdz 31.07.2023.
  8. Fotogrāfijas iesniedzējam ir jābūt fotogrāfijas autoram. Piedaloties iniciatīvā, pieteicējs apliecina, ka ir iesūtītās fotogrāfijas autors.
  9. Piedaloties iniciatīvā, pieteicējam jānorāda savs vārds, uzvārds, e-pasta adrese un fotogrāfijā redzamā skudru pūžņa atrašanās vieta, vismaz novada līmenī.

Fotogrāfiju iesniegšana

Fotogrāfijas ar norādi – Iniciatīvai „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus” līdz 31.07.2023. 23.59 pēc Latvijas laika jāiesniedz elektroniski, sūtot uz e-pastu: info@lndm.gov.lv.

Fotogrāfiju vērtēšana

Iesniegto darbu vērtēšanu veiks Latvijas Nacionālā dabas muzeja entomologi. Vērtēšanā tiek ievērota personas datu aizsardzības prasības.
Netiks vērtētas fotogrāfijas, kurās varēs konstatēt jebkādu skudru pūžņiem nodarītu kaitējumu.

Personas datu apstrāde un sazina ar iniciatīvas dalībniekiem

Informācija par personas datu apstrādi pieejama zemāk pielikumā.
Iniciatīvas dalībniekiem informācija par iniciatīvas aktualitātēm tiks sūtīta uz pieteikumā norādīto e-pasta adresi.

Informācija par iniciatīvu „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus”:

info@lndm.gov.lv, 67356025, 67356058.

Pievienotie faili