Pasaules mitrāju diena Dabas muzejā

30.01.2019.
Pasaules mitrāju diena Dabas muzejā

Pasaules mitrāju dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību mitrāju kā ekosistēmas nozīmei bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Arī Latvijas Dabas muzejā februārī vairāki pasākumi veltīti Latvijas un pasaules upēm, ezeriem, tajos mītošajiem augiem un dzīvniekiem.

Pasaules mitrāju dienas tradīcija iedibināta 1997. gada 2.februārī, atzīmējot konvencijas „Par starptautiskas nozīmes mitrājiem, īpaši kā ūdensputnu dzīves vidi” jeb Ramsāres konvencijas parakstīšanas gadskārtu. Laika gaitā ar konvencijas ieviešanu saistīto jautājumu loks ir paplašinājies, un šobrīd konvencijas mērķis ir nodrošināt visu veidu mitrāju aizsardzību un saprātīgu izmantošanu, atzīstot, ka mitrāji kā ekosistēmas ir ļoti nozīmīgi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, kā arī cilvēku labklājības nodrošināšanā.

Latvijā Ramsāres konvencija pieņemta un apstiprināta līdz ar likuma „Par 1971. gada 2. februāra Konvenciju par starptautiskas nozīmes mitrājiem, īpaši kā ūdensputnu dzīves vidi” spēkā stāšanos 1995. gada 5. aprīlī. Latvijas Dabas muzejs darbojas kā Ramsāres konvencijas mitrāju saziņas, izglītības un sabiedriskās saskarsmes fokālais punkts.

Šogad Pasaules mitrāju dienas tēma ir „Mitrāji un klimata pārmaiņas”. Atbilstoši tai, visus interesentus sestdien, 2. februārī, no plkst. 11.00 līdz 13.00 aicinām piedalīties izglītojošā spēlē „Ūdeņi un piesārņojums”. Spēlējot spēli muzeja ekoloģes Laumas Kupčas vadībā, dalībnieki iepazīs ūdenstilpju piesārņojuma problēmas, noskaidros piesārņojuma cēloņus, uzzinās, kā tie ietekmē ezeru un upju ekosistēmu un meklēs risinājumus ūdens kvalitātes uzlabošanai un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai.
Ekspozīcijā „Latvijas augi un sēnes”
Dalība ar muzeja ieejas biļetēm

Ģimenes ar bērniem aicinām pieteikties uz „Zinātkāro ģimeņu sestdienu” nodarbībām par tēmu „Garākās upes un lielākie ezeri pasaulē”. Kopā ar muzejpedagoģi Eleonoru Zuimaču dalībnieki pētīs Latvijas un visas pasaules lielākās upes, ezerus un to iemītnieku. Noskaidrosim, kas ir upe un kas ir ezers, kā tie veidojas, kas tiem kopīgs un kas atšķirīgs. Nodarbībā pētīsim karti – meklēsim, vērtēsim un salīdzināsim. Noslēgumā veiksim nelielu eksperimentu!
Nodarbības notiks 2., 9. un 16. februārī no plkst. 11.00 līdz 15.00.
Dalība tikai ar pieteikšanos.
Vairāk informācijas šeit.

Krājuma kolekciju prezentācijās sestdien, 9. februārī, pievērsīsimies mitrāju iemītniekiem.

Plkst. 12.00 un 13.30 tēma „Latvijas saldūdens gliemji” – materiāli no zooloģiskā krājuma. Iespēja satikties ar Dabas muzeja malakologu Edgaru Dreijeru. Ekspozīcijā „Latvijas putni” 3. stāvā.

Plkst. 12.30 un 14.00 tēma „Ūdensaugi” – materiāli no botāniskā krājuma. Iespēja dzirdēt Dabas muzeja vecākās botāniķes Egitas Zviedres stāstījumu. Ekspozīcijā „Latvijas augi un sēnes” 4. stāvā.

Dalība ar muzeja ieejas biļetēm.