Dabas muzeja kukaiņu pētnieks Latvijā atklāj Eiropas mazāko vaboli

28.04.2020.
Spalvspārnītis (Baranowskiella ehnstromi)
Spalvspārnītis (Baranowskiella ehnstromi)
Foto - LDM arhīvs

Latvijas Dabas muzeja 175. jubilejas gadā jauku dāvanu sagādājis muzeja entomologs Uģis Piterāns. Pateicoties pētnieka mērķtiecībai un nerimstošai interesei par kukaiņiem, muzeja vaboļu kolekcija būs papildināta ar Eiropas mazāko vaboli – spalvspārnīti. 

„Jāzina, kur meklēt,” stāsta Dabas muzeja entomologs Uģis Piterāns, jautāts, kā atklāt Eiropas mazāko vaboli spalvspārnīti (Baranowskiella ehnstromi), kas bez mikroskopa gandrīz nav saskatāma.

Spalvspārnītis zinātnei kā jauna suga aprakstīts salīdzinoši nesen, 1997. gadā, un līdz šim Latvijā nebija atklāts. Vabole ir tikai aptuveni 0,5 mm gara un 0,1 mm plata, un pēc skata neviena cita Eiropas spalvspārnīšu dzimtas suga tai nav līdzīga.
    
Mikroskopiskā vabole dzīvo specifiskā biotopā – galvenokārt ieliekto cietpiepju (Phellinus conchatus) porās, kur pārtiek no šo piepju sporām. „Tas, ka zinām, kur suga slēpjas, protams, ļauj to mērķtiecīgi mēģināt atrast. Tā arī darīju 31. martā Baložu mežā. Meklēju šo konkrēto piepi, kas aug pamatā uz vecām blīgznām un arī citiem lapkokiem, un mēģināju porās saskatīt šo sīkulīti. Šogad jau vairākkārt centos paturēt prātā, ka ar acs kaktiņu jāvēro, vai neizdodas kaut kur pamanīt šo piepi, bet tikai tagad izdevās atrast kaut ko, kas atgādināja meklēto,” spalvspārnīša meklēšanu skaidro U. Piterāns. 

Fakts, ka tiešām izdevies atklāt mazo vaboli apstiprinājās, pētniekam apskatot mežā paņemtos cietpiepju gabaliņus mikroskopā. Sēnē bija divi dzīvi spalvspārnīši! 

Latvijā šī suga atklāta pirmo reizi, bet „iespējams, dzīvo te jau tūkstošiem gadu un, visticamāk, mazā izmēra dēļ tik ilgi nebija uzieta,” pieticīgi par sasniegumu saka pētnieks, kurš mūsu zemē atklājis arī vairāk nekā 20 jaunas blakšu sugas un apņēmies arī turpmāk papildināt Dabas muzeja kukaiņu kolekcijas. 

Pievienotie faili
Preses relīze(26.86 KB)