Вы просматриваетеPelēkais ronis Halichoerus grypus, galvaskauss

Pelēkais ronis Halichoerus grypus, galvaskauss

Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Pelēkais ronis Halichoerus grypus, galvaskauss

Kārta: airkāji (Pinnipedia)

Dzimta: roņi (Phocidae)

Zobi vienveidīgi konusveida, kas raksturīgi zivjēdājiem dzīvniekiem. Ar tādiem zobiem zivis iespējams  satvert, bet ne sasmalcināt; tās jānorij veselas.

Senāk roņi intensīvi medīti galvenokārt tauku dēļ, kurus izmantoja smērvielu gatavošanai un dedzināja gaismekļos. Tas noveda pie krasas dzīvnieku skaita samazināšanās 20. gs. sākumā, un 1914. gadā Anglijā tika pieņemts likums par pelēko roņu aizsardzību. Tas bija pirmais dzīvnieku aizsardzības likums pasaulē.

Pelēkais ronis ir īpaši aizsargājams dzīvnieks, iekļauts Ministru kabineta noteikumu Nr.396 „Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu” 1. pielikumā – īpaši aizsargājamo sugu saraksts.

Vai zini, ka Baltijas jūrā 20. gs. sākumā bija ap 100 000 pelēko roņu. Pārmērīgu medību un Baltijas jūras piesārņošanas dēļ 20. gs. vidū notika straujš šo dzīvnieku skaita samazinājums. Medību aizlieguma dēļ pelēko roņu skaits pieaug un pēdējos gados Baltijas jūrā jau uzskaitīti 15 000 pelēko roņu.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā oktobra jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: R. Sukovska
Foto: LDM arhīvs, H. Birznieks