Вы просматриваетеGludenā čūska Coronella austriaca Laur.

Gludenā čūska Coronella austriaca Laur.

Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Gludenā čūska Coronella austriaca, āda

Gludenā čūska Coronella austriaca Laur.

Kārta: Zvīņrāpuļi (Squamata)
Dzimta: Zalkšu (Columbridae)

Viena no trim Latvijā sastopamajām čūsku sugām. 2012. gadā gludenā čūska bija Latvijas Dabas muzeja gada dzīvnieks. Latvijā ļoti reti sastopama, jo tā ir izplatības areāla ziemeļu robeža. Sastopama Kurzemes piekrastes posmā no Slīteres līdz Ķemeru Nacionālajam parkam, kā arī Ādažu aizsargājamo ainavu apvidū. Gludenā čūska ir aizsargājama un iekļauta Ministru kabineta noteikumu Nr. 396 „Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu” 1. pielikumā – īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Barojas galvenokārt ar ķirzakām. Medījumu satver ar zobiem, nožņaudz un aprij veselu. Nav indīga un cilvēkam nav bīstama.

Vai zini, ka attēlā redzamās gludenās čūskas ādai ir 85 gadi? Tā ir ievākta 1927. gadā, un šobrīd tai ir ne tikai liela zinātniskā, bet arī vēsturiskā vērtība.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā augusta jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: I. Seņavska
Foto: LDM arhīvs, I. Seņavska