Jūs atrodatiesEkspozīcijas / Ekspozīcija – izziņas istaba „Par Zemi, Sauli un mums”

Ekspozīcija – izziņas istaba „Par Zemi, Sauli un mums”


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend

Skatieties, baseins, baseins! ...” – deguni ir pieplakuši matētajam durvju stiklam caur kuru var redzēt kaut ko gaiši zilu, kas ļoti atgādina ūdeni. Kad bērni tiek aicināti novilkt ielas apavus, intriga kļūst vēl lielāka. Kur mēs esam un kas te tagad notiks? Stāsts būs par ekspozīciju, kuras nosaukums - „Par Zemi, Sauli un mums”.

... cik daudzveidīga, brīnumaina un krāšņa ir Pasaule! Mēģināsim noskaidrot, kāpēc tā ir tieši tāda?

Mūsu planēta Zeme vienmēr ir ceļā. Tās nepārtrauktā kustība nosaka to, ka vienā un tajā pašā laikā dažādas zemeslodes vietas saņem nevienādu Saules siltuma un enerģijas daudzumu. Veidojas atšķirīgi dabas apstākļi. Dosimies ceļojumā kopā ar Zemi un mēģināsim pasekot līdzi tam, kā tas notiek. Iedarbinām ekspozīcijā esošo telūriju un modelējam zemeslodes riņķojumu ap savu asi un vienlaicīgi ap Sauli. Tā mēs varam novērot, kā diennakts periodā nakti nomaina diena un kā dažādās zemeslodes vietās vienā un tajā pašā laikā ir atšķirīgi gadalaiki.

Varam turpināt savu ceļojumu. Ekspozīcijas grīda ir izveidota kā Pasaules karte ar kontinentiem un okeāniem. Uz šī spēļu laukuma bērni var veikt dažādus uzdevumus: atrast vajadzīgo kontinentu, salikt no koka burtiem tā nosaukumu, izvietot pareizajās vietās pasaules lielākās upes un ezerus, sameklēt katrai teritorijai atbilstošos augus un dzīvniekus. Nu ir pienācis laiks noskaidrot, kādas tautas mīt plašajā pasaulē – kā tās ģērbjas, ar ko nodarbojas un kādos mājokļos dzīvo. Virtuālā ceļojuma iespējas ļauj mums iepazīties ar daudzu tautību pārstāvjiem: pabijuši pie Kanādas Arktiskā arhipelāga inuītiem, dodamies apciemot Lielo līdzenumu indiāņus, pēc tam mūsu ceļš ved pie Āfrikas masajiem, tad uz kādu Spānijas ciematu, vēl jāpaspēj nokļūt pie beduīniem, jāpadzer tēja viesmīlīgā mongoļu ģimenē un tad uz svētku karnevālu kādā no Polinēzijas salām. Izceļojušies pa plašo pasauli, atgriežamies savās mājās, gluži kā Sprīdītis pēc Lielās laimes meklējumiem. Pavisam parasts Latvijas mežs. Mūsu ekspozīcijas meža galvenais varonis ir āpsis. Šeit varam uzzināt, kā āpsim un viņa tuvākajiem kaimiņiem klājas dažādos gadalaikos.

Pārsteigumi turpinās. Kas tad te? Vai tiešām ala? Izrādās, tajā var pat ieiet. Kāda tad ir dzīve pazemē? Interesanta?! Noslēpumaina?! Bet vai mums gribētos dzīvot alā? Vai daudz ir tādu dzīvo radību, kas izvēlās alu par savu pastāvīgo dzīves vietu? Vai ir dzīvnieki, kas mēdz uzturēties alās kādu noteiktu laiku un kāpēc? Tik daudz jautājumu! Daudz ir arī atbilžu. Bet nu tik ejam iekšā alā un meklējam, kas šobrīd te ir paslēpies! Kad esam kaut ko atraduši, mēģinām atbildēt uz vairākiem jautājumiem. Atliek tikai pārliecināties, vai uzdevums ir veikts pareizi. Pēkšņi kāds sauc, ka ir pamanījis alas smiltīs ko neparastu. Ejam aplūkot šo atradumu dienas gaismā. Kas tas ir? Ko tas atgādina? Varbūt akmeni, māla poda lausku? Bērni min, bet sejas pauž izbrīnu un neizpratni, jo atradums tā īsti neatgādina ne vienu, ne otru. Izrādās, mēs turam rokās 350 miljonus gadus vecu pārakmeņojušos bruņu zivs bruņas fragmentu. Bērniem un, ko tur slēpt, arī pieaugušajiem ir grūti aptvert šo milzīgo skaitli. Varam aplūkot atradumu arī palielinājumā, kas ļauj labāk ieraudzīt kaula krāsu, zīmējumu un struktūru. Pēc šīm pazīmēm mēs varam salīdzināt fragmentu ar vairākām uzzīmētām zivju rekonstrukcijām un noteikt, kurai fosilo zivju grupai atrastais kauls pieder. Kad atradums ir identificēts, visa informācija ir kārtīgi jāpieraksta – ir jāaizpilda fosilijas fragmenta zinātniskā pase. Ar lielu interesi un pacietību bērni veic šos uzdevumus. Viņi ir kļuvuši par īstiem pētniekiem, kas šodien ir paspēruši mazu solīti Dabas Likumu izzināšanā.

 

 

Seko mums:

Kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta