Jūs atrodatiesPrimātu kārtas sugu nosaukumi latviešu valodā

Primātu kārtas sugu nosaukumi latviešu valodā

Šimpanze

Primāti nav Latvijas dabas sastāvdaļa, tomēr vairāku speciālistu darbs zināmā mērā ar tiem ir saistīts. Primātu nosaukumi bieži ir vajadzīgi biologiem, bioloģijas skolotājiem, tulkotājiem, muitas darbiniekiem, kā arī var būt noderīgi ceļotājiem uz eksotiskām zemēm. Līdz šīm nebija apstiprinātu nosaukumu latviešu valodā, tāpēc lietotāji bieži vien izgudroja savus nosaukumus.

Latvijas Dabas muzeja (LDM) mājas lapā ievietots pastāvīgai lietošanai pilns primātu sugu saraksts latviešu valodā, kas apstiprināts Latvijas Zinātņu akadēmijas terminoloģijas komisijā (lēmums Nr. 83, pieņemts LZA TK sēdē 9.06.2009, apstiprināts 21.12.2009). 2010. gadā atklātas 3 jaunas sugas, to nosaukumi arī ir apstiprināti (sēdes protokols Nr. 2/1104 15.03.2011). Citi primātu nosaukumi uzskatāmi par nepareiziem un to lietošana nav pieļaujama.

Sarakstā ir iztulkoti un pielāgoti 533 nosaukumi, ieskaitot kārtas nosaukumu Primāti, kā arī visu pārējo taksonu – sekciju, dzimtu, apakšdzimtu, ģinšu un 293 sugu nosaukumi (sugu un pasugu kopējais skaits – 435), kas apkopoti kopējā tabulā 4 valodās, ar atsevišķu grupu un sugu īsiem aprakstiem un raksturojumiem.

Darba autore ir Aili Marnica LDM vecākā antropoloģe. Sarakstu izvērtēja un koriģēja darba grupa ar pieaicinātiem speciālistiem:

Rūta Sukovska, LDM zooloģijas nodaļas vadītāja, Gints Tenbergs, apgāda "Zvaigzne ABC" Dabaszinātņu redakcijas redaktors, Guna Vītola, Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza dzīvnieku kolekcijas vadītāja, Tatjana Zorenko, Dr. hab. biol., LU Bioloģijas fakultātes profesore, Digna Pilāte, Dr. biol., LDM zooloģijas nodaļas speciāliste. Ar konsultācijām palīdzēja Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza zinātniskā darba koordinatore Elīna Gulbe. Pēc LZA terminoloģijas komisijas uzdevuma personālvārdu un ģeogrāfisko nosaukumu pārbaudi veica profesors Ojārs Bušs.

Cerēsim, ka mūsu darbs atvieglos citu cilvēku darbu, kā arī palīdzēs iegūt jaunu informāciju par primātiem.