Trokšņa piesārņojums

Saturs

Trokšņa piesārņojums ir pārmērīgs trokšņa daudzums vai arī nepatīkama un nevēlama skaņa, kas izraisa īslaicīgus dabiskā līdzsvara traucējumus.   
 
Par drošu trokšņa līmeni tiek uzskatīts 68 dB, jo tas ir līdzvērtīgs parastas sarunas radītajam troksnim. 

Pastāvīga trokšņa, kas pārsniedz 85 dB, iedarbība ilgāk par astoņām stundām var būt bīstama. 

Kas rada trokšņa piesārņojumu?  
Izšķir divus trokšņu veidus – vides troksnis un sadzīves troksnis. Vides troksni rada ceļu, dzelzceļa un gaisa satiksme, rūpnieciskā darbība u.c. Sadzīves trokšņa cēlonis visbiežāk ir skaļa mūzika vai remontdarbi. 
Liela nozīme trokšņa piesārņojuma veicināšanā ir pilsētplānošanai. Sabiedriskie pasākumi var radīt vairāk nekā 100 dB lielu trokšņa līmeni, savukārt lidmašīna var radīt pat līdz 130 dB lielu trokšņa līmeni. Organizējot publiskus pasākumus, cilvēki nereti neievēro atļautos trokšņu līmeņus, tādējādi ietekmējot apkārtējos iedzīvotājus. 
Arī darba vidē var būt bīstami augsts trokšņa līmenis – ražošanas iekārtas, piemēram, kompresori, ģeneratori, ventilatori, slīpmašīnas spēj radīt lielu troksni. Būvdarbi ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, tie visā pasaulē notiek regulāri, ietekmējot apkārtējo cilvēku dzirdi. Šim troksnim ir pakļauti gan būvstrādnieki, gan iedzīvotāji un dzīvnieki apkārtnē.
 
Kādas sekas izraisa trokšņa piesārņojums? 
Pastāvīgi augsts trokšņu līmenis var izraisīt ausu bungādiņu bojājumu, troksni ausīs vai pat dzirdes zudumu.  Tāpat trokšņa piesārņojums var ietekmēt psiholoģisko veselību gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, radot aizkaitināmību, agresīvu uzvedību, miega traucējumus, stresu, nogurumu, depresiju, trauksmi. Tāpat trokšņa piesārņojums var ietekmēt koncentrēšanās spējas, īpaši bērniem. 
Pārmērīga trokšņa dēļ mājdzīvnieki var kļūt agresīvāki, kā arī tas ietekmē to psiholoģisko veselību, piemēram, salūta laikā vai darbinot dažādas elektroierīces. Savvaļas dzīvnieki liela vai pastāvīga trokšņa dēļ var kļūt dezorientēti un agresīvi. 

Ko mēs varam darīt, lai samazinātu trokšņa piesārņojumu? 
•    Samazināt radio, mūzikas sistēmas un televizora skaļumu mājās. 
•    Izvairīties no ļoti trokšņainām brīvā laika aktivitātēm un arī no pārāk trokšņainām vietām. 
•    Iekārtās, kas rada pārāk lielu troksni, izmantot atbilstošus trokšņa absorbētājus. 
•    Lietot ausu aizbāžņus trokšņainās vietās. 
•    Pārvietoties videi draudzīgāk – ar elektroauto, velosipēdu vai kājām.
•    Izvietot skaņu izolējošas barjeras. 
•    Renovējot ēkas, siltināt tās ar troksni absorbējošiem materiāliem un izmantot pakešu logus, kas labāk apslāpē ielu radītos trokšņus. 
•    Apzaļumot apkārtējo teritoriju ar kokiem un krūmiem, jo tie var samazināt trokšņa līmeni par 5–10 dB.  
 

Vāka attēls
Trokšņa piesārņojums
Atslēgvārds
Aktuāli Latvijā
Vides aizsardzība
Videi draudzīgi padomi