Smakas piesārņojums

Saturs

Smakas piesārņojums ir dažādu veidu un izcelsmju smakas, visbiežāk ķīmisko vielu (sēra, slāpekļa savienojumu, gaistošo organisko savienojumu (GOS) u.c.) maisījumi, kas izraisa negatīvu iedarbību uz cilvēku labsajūtu.  

Nepatīkamas smakas ne vienmēr liecina par vielas bīstamības pakāpi vai toksiskumu. 

2021. gadā Valsts vides dienestam cilvēki  visvairāk sūdzējušies par traucējošu smaku. Liela daļa sūdzību saņemtas no Rīgas reģiona iedzīvotājiem. 

Smakas piesārņojums ir otrajā vietā, par kuru tiek ziņots vides aizsardzības iestādēm Eiropā. Pirmajā vietā ir trokšņa piesārņojums. 

Kā rodas smakas piesārņojums? 
Viens no lielākajiem smaku piesārņojuma avotiem ir lauksaimnieciskā darbība – lielās cūku un putnu fermas, biogāzes ražotnes, koksnes pārstrāde. Nepatīkamu smaku rada naftas produktu transportēšana un pārkraušana, kā arī notekūdeņu attīrīšana un atkritumu pārstrāde. Tāpat bieži smakas piesārņojumu izjūt iedzīvotāji, kuri dzīvo tuvu dažādiem ražošanas uzņēmumiem – pārtikas pārstrādes (gaļa, zivis, piena ražošana u.c.), celulozes, ādas izstrādājumu, krāsu un plastmasu ražotnēm. Smakas piesārņojumu rada arī mājsaimniecības, dedzinot piemājas ugunskurā dažādus atkritumus vai arī apkurei izmantojot vecas mēbeles un citu nepiemērotu kurināmo. 

Kādas sekas izraisa smakas piesārņojums? 
Ietekme ir atkarīga no vielu ķīmiskā sastāva un koncentrācijas. Organisma reakcija uz smakas piesārņojumu var būt dažāda. Atkarībā no individuālā jutīguma – cilvēks var just nogurumu, sliktu dūšu, galvassāpes, elpas trūkumu, acu kairinājumu, kairinājumu kaklā un degunā, stresu, miega traucējumus, sirdsdarbības traucējumus u.c. Smakas piesārņojumam parasti nav ilgtermiņa ietekmes uz veselību, bet tas var vājināt organisma aizsardzības spējas pret infekcijas slimībām.  

Ko mēs varam darīt, lai samazinātu smakas piesārņojumu? 
•    Nededzināt atkritumus ugunskuros un apkures sistēmās.  
•    Apkurē neizmantot mēbeles un citu nepiemērotu kurināmo.  
•    Ziņot par piesārņojumu, izmantojot mobilo lietotni „Vides SOS”. 
 

Vāka attēls
Smakas piesārņojums
Atslēgvārds
Aktuāli Latvijā
Vides aizsardzība
Videi draudzīgi padomi