Muzejā jauna animācijas filma par svešzemju un invazīvajām sugām

Saturs

Viena no mūsdienu aktuālākajām vides problēmām ir svešzemju sugu straujā izplatība un to radītās izmaiņas vietējās ekosistēmās. Lielākā daļa šo sugu ārpus sava dabiskā areāla nokļūst ar cilvēka palīdzību, piemēram, ievedot kā krāšņumaugus vai kažokzvērus. Sugas, kuras izrādās spējīgas ieviesties un izdzīvot savvaļā, kļūst par apdraudējumu vietējām sugām un nereti ir grūti ierobežojamas.

Eiropā ir sastopamas vairāk nekā 12 000 svešzemju sugu, no kurām aptuveni 10–15 % ir invazīvas. Tās ietver zīdītājus, rāpuļus, abiniekus, zivis, bezmugurkaulniekus, augus, kā arī sēnes, baktērijas un citus mikroorganismus. Svešzemju sugas ir sastopamas visu veidu dzīvotnēs – gan uz sauszemes, gan ūdeņos, kā dabiskās, tā arī cilvēku veidotās.

Latvijā savvaļā ir sastopamas ap 650 svešzemju augu sugas, bet lielākajai daļai no tām nepiemīt invazīvas sugas pazīmes. Par invazīvām sugām uzskata aptuveni 35–50 sugas, kuras lielākoties ir savvaļā pārgājuši kultūraugi – krāšņumaugi, lauksaimniecības kultūras, kā arī nejauši ievestas un neskaidras izcelsmes sugas. 

Ministru kabineta 30.06.2008. noteikumos Nr. 468  „Invazīvo augu sugu saraksts” iekļauta tikai viena suga – Sosnovska latvānis Heracleum sosnowskyi. Kritēriji sugu iekļaušanai šajā sarakstā: suga samazina bioloģisko daudzveidību, rada ekonomiskus zaudējumus, kaitējumu cilvēka veselībai un pasliktina rekreācijas resursu kvalitāti.

Latvijas dabai neraksturīgo dzīvnieku sugu ir mazāk nekā augu sugu, tomēr to skaits ir vērā ņemams – sastopamas vairāk nekā 150 svešzemju dzīvnieku sugas. No tām invazīvas vai potenciāli invazīvas ir aptuveni 20 sugas.


Latvijas Nacionālā dabas muzeja ekspozīcijā  „Cilvēks un vide” apskatāma jauna animācijas filmiņa „Invazīvās un svešzemju sugas Latvijā”. Animācija stāsta par dažām invazīvajām un svešzemju augu un dzīvnieku un sēņu sugām, kas konstatētas Latvijā. Kanādas zeltgalvīte, Sosnovska latvānis, Spānijas kailgliemezis, Ķīnas cimdiņkrabi, dzīslkāta beka, jenotsuns - tie ir tikai daži no piemēriem. 

Apmeklē Latvijas Nacionālā dabas muzeja ekspozīciju „Cilvēks un vide”, uzzini vairāk par šo un citām dabas aizsardzības un mūsu planētas ilgtspējības tēmām, kā arī noskaties citas izglītojošas animācijas.


Animācija tapusi ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Latvijas vides aizsardzības fonds

Vāka attēls
Invazīvās un svešzemju sugas
Atslēgvārds
Aktuāli Latvijā
Dabas aizsardzība