Izstāde „Sēnes 2023”

Izstāžu zāle 2. stāvā
Notikuma valodas
EN

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 13. līdz 17. septembrim būs skatāma daudzu gaidītā un iemīļotā rudens izstāde „Sēnes 2023”. Šogad līdzās muzeja darbinieku dabā ievāktajam materiālam aicinām ielūkoties vēl vienā izstādē – tā veltīta gļotsēnēm un to pētniecībai.

„Lielās izstāžu zāles iekārtošanas, sēņošanas, šķirošanas un konsultēšanas grafiki sastādīti, tātad Dabas muzejs ir gatavs lielajai sēņu izstādei,” apliecina Latvijas Nacionālā dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele.

Arī šogad sēņu izstādes rīkotāji brauks dabā un centīsies sarūpēt pēc iespējas interesantāku materiālu, lai apmeklētāji varētu pārliecināties par savām zināšanām un apgūtu galvenās pazīmes, pēc kurām noteikt līdzīgās sugas. Sēņu klāsts katru dienu tiks papildināts, un eksponētās sēnes būs sakārtotas ērti uztveramās grupās – ēdamās, neēdamās, indīgās un aizsargājamās. Turklāt etiķetēs būs norādīts ne tikai sugas nosaukums, bet ēdamajām sēnēm arī ieteicamais apstrādes veids.

Atgādinām, ka izstādē drīkst ierasties arī ar savām atrastajām sēnēm, jo nereti, tieši pateicoties apmeklētājiem, mikologu rokās nonāk patiešām vērtīgi un interesanti sēņu eksemplāri. I. Dāniele iedrošina: „Gaidīsim arī sēnes no pilsētu parkiem vai mazdārziņiem, jo ne vienmēr vērtīgi atradumi ir tikai tālos un biezos mežos un pētniekiem sēņu situācija apdzīvotās vietās ir mazāk zināma.”

Izstādē „Sēnes 2023” nedēļas nogalē būs pieejama arī radošā darbnīca ģimenēm ar bērniem. Tajā varēs mācīties atpazīt populārākās sēnes, pētīt tās caur mikroskopu, kā arī veidot sēņu sporu zīmējumus.

Sēņu izstādes apmeklētājus aicinām ielūkoties arī Dabas muzeja mazajā izstāžu zālē, kur pēdējo nedēļu atvērta izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām”, kas veltīta Latvijas gļotsēnēm un to pētniecībai. Gļotsēņu daudzveidību dažādās attīstības stadijās var iepazīt vairāk nekā 100 fotogrāfijās, tostarp gļotsēņu sporu un iekšējo struktūru attēlos līdz pat 1000x lielā palielinājumā. Ar lupu pētāmi gļotsēņu interesentu vākumi vairāk nekā 70 sugām.

Vairāk informācijas par izstādi „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām”.

Dabas muzeja mikologi atgādina – nezināmas un iepriekš neredzētas sēnes uzturā lietot nedrīkst!

Izstāde „Sēnes 2023” (2. stāva izstāžu zāle) un izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām” (1. stāva izstāžu zāle) 13.09.–17.09.2023.

Izstāžu darbalaiks:
T. (13.09.) 10.00–17.00
C. (14.09.) 10.00–19.00
P. (15.09.) 10.00–17.00
S. (16.09.) 11.00–17.00
Sv. (17.09.) 11.00–17.00

Biļešu cenas:
Pieaugušie – 2,00 €
Studenti – 1,50 €*
Pensionāri – 1,50 €*
Skolēni – 1,00 €*
*uzrādot apliecību

Kompleksā biļete (muzeja pastāvīgās ekspozīcijas + izstāde „Sēnes 2023” (2. stāva izstāžu zāle) + izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām” (1. stāva izstāžu zāle) ar 20% atlaidi):

Pieaugušie – 4,40 €
Studenti – 3,20 €*
Pensionāri – 3,20 €*
Skolēni – 2,00 €*
*uzrādot apliecību

Biļetes izstādes apmeklējumam var iegādāties arī lietotnē Mobilly.

• Biļešu cenas ir tādas pašas, kā pērkot muzeja kasē.
  • Pērkot biļeti Mobilly, jāpievieno arī bezmaksas apmeklējums, piemēram, pirmsskolas vecuma bērniem.
  • Biļetes kvadrātkodu lūdzam uzrādīt muzeja administratoram kases zonā.

Ieeja izstādē bez maksas:

• daudzbērnu ģimenēm (uzrādot Latvijas Goda ģimenes apliecību, "3+ Ģimenes karti", "Goda ģimene" karti vai citu daudzbērnu ģimenes statusu apliecinošu dokumentu)
  • pirmsskolas vecuma bērniem
  • internātskolu, speciālās izglītības skolu un klašu audzēkņiem, krīzes centru, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem un tos pavadošajām personām (uzrādot statusu apliecinošu dokumentu);
  • plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas ataino norises muzejā (uzrādot preses karti);
  • citu muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību vai Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedra karti);
  • politiski represētajām personām(uzrādot apliecību), tai skaitā Ukrainas civiliedzīvotājiem;
  • personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar 1.un 2.grupas invaliditāti (uzrādot apliecību) un personām, kas pavada personas līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personas ar 1.grupas invaliditāti;
  • personām ar ielūgumiem;
  • personām, kurām izsniegtas atbilstošas Latvijas Nacionālā dabas muzeja ieejas kartes.

Ieeja izstādē ar atlaidi: Jāņa Rozes grāmatnīcas Pircēja kartes īpašniekam – 15% atlaide.

Informācija par Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkoto pasākumu un izstāžu fotografēšanu un/vai filmēšanu, fotogrāfiju un video uzglabāšanu un publicēšanu šeit.

Pievienotie faili