Dabas muzeja iniciatīvā daudzviet Latvijā atrasti dižpūžņi

30.08.2023.
Foto - Inese Silamiķele
Foto - Līga Veide
Foto - Dace Pinka
Foto - Edgars Sušinskis

Latvijas Nacionālā dabas muzeja šovasar izsludinātajā foto iniciatīvā „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus” ir saņemti vairāki desmiti fotogrāfiju no gandrīz visiem Latvijas novadiem. Izvērtējot iesūtītos skudru pūžņu attēlus, Dabas muzeja entomologi to vidū atklājuši arī vairākus dižpūžņus. Trīs augstāko un divu platāko dižpūžņu fotogrāfijas plānots iekļaut topošajā izstādē par skudrām, kas gada nogalē būs apskatāma Dabas muzejā.

Trīs izmēra ziņā visaugstākie skudru pūžņi atrasti Gulbenes novada Rankas pagastā, Krāslavas novada Kaplavas pagastā un Valmieras novada Matīšu pagastā. Savukārt divi izmēra ziņā visplatākie skudru pūžņi konstatēti Saldus novada Nīgrandes pagastā un Bauskas novada Kurmenes pagastā.

Lielos skudru pūžņus foto iniciatīvas dalībnieki visbiežāk atraduši Latvijas mežos, bet arī, piemēram, pie purva, kapos, viesu namu vai kempingu teritorijā un pat pilsētvidē. Fotogrāfijas ar lielākajiem skudru pūžņiem uzņemtas Amatas, Audriņu, Carnikavas, Dunikas, Indrānu, Kaplavas, Kauguru, Krimuldas, Kurmenes, Jūrkalnes, Matīšu, Naudītes, Nīgrandes, Padures, Rankas, Sērenes, Siguldas, Skultes, Tīnūžu, Umurgas, Vecumnieku, Vestienas un Zvirgzdenes pagastā, kā arī Baldonē, Baložos, Ķekavā, Saldū un Rīgā.

Dabas muzeja entomologi pateicas visiem foto iniciatīvas dalībniekiem par skudru pūžņu dokumentēšanu, skudru dzīves vērošanu un aktīvo iesaistīšanos dabas datu vākšanā. Šīs iniciatīvas rezultātā iegūtos materiālus varēs izmantot arī turpmākajā pētnieciskajā darbā.

Savukārt fotogrāfijas ar pieciem dižpūžņiem, kas augstuma vai platuma ziņā ievērojami pārsniedz citus novērojumus, būs iespējams apskatīt topošajā izstādē „SKUDRA”, kas Dabas muzejā norisināsies gada nogalē. Izstāde tiek veidota, lai ikvienu aicinātu pievērst lielāku uzmanību šo īpašo kukaiņu dzīvei un nozīmei Latvijas dabā.