Jūs atrodatiesKrājums

Krājums


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend
 Latvijas Dabas muzejs ir dabas bagātību krātuve, kur glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie un antropoloģiskie priekšmeti. Kopējais krājuma vienību skaits – 194 214 (31.12.2011).

    Latvijas Dabas muzeja krājuma senākie vākumi saistās ar dabas objektu kolekcionētāju Nikolaju Himzeli (1729-1764). No viņa dabas priekšmetu kolekcijām saglabājušies ap 600 minerālu paraugu, kokšņu kolekcija, vairākas bruņurupuču bruņas, neliela ragu un kaulu kolekcija. Ļoti vērtīgs mantojums no Rīgas Dabaspētnieku biedrības (1845-1939) ir bagātās dabaszinātniskās kolekcijas ar vākumiem no Latvijas un visas pasaules:

    *     * Putnu izbāžņi; Unikāla ir Teodora Lorenca aberatīvo (sugai netipiska pazīme) vistveidīgo putnu kolekcija, veidota 19.gs. beigās Krievijā;
    *     * E.F.Štolla putnu olas, vāktas 20.gs sākumā;
    *     * Zīdītājdzīvnieku izbāžņi;
    *     * Tropisko jūru gliemežvāki;
    *     * Fosilijas, ieži un minerāli;
    *     * Herbāriji.

    Nozīmīgas ir bijušā Skolu muzeja daudzveidīgās dabaszinātniskās kolekcijas, kā arī ģeoloģijas institūta ģeoloģiskās un paleontoloģiskās kolekcijas.

  

 Botāniskajā krājumā ir vairāk nekā 31 000 vienību. Katru gadu tiek papildināts Latvijas sistemātiskais augu herbārijs, pakāpeniski radot pilnīgu kolekciju. No 1988.gada tiek vākts un regulāri pilnveidots Latvijas sēņu herbārijs. Nozīmīga ir nesen izveidotā Latvijas sūnu kolekcija. Turpinās mieturaļģu herbārija vākšana.
  

 Ģeoloģiskajā krājumā ir vairāk nekā 43 000 priekšmetu. Plaša un daudzveidīga ir Latvijas nogulumiežu kolekcija. Neatkārtojamas ir Aizkaukāza un Kolas pussalas iežu un minerālu kolekcijas, kuru ievākšanā piedalījušies ģeoloģijas pulciņa dalībnieki. Arvien tiek papildināta Baltijas dzintara kolekcija. Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tika iegūti: zilais Dominikas dzintars, polihromais turmalīns, ametista drūza, lazurīts un citi minerāli. Vērtīgākie pēdējā laika dāvinājumi – luminiscējošo minerālu kolekcija un Austrālijas minerālu kolekcija.
  

 Paleontoloģisko krājumu veido seno dzīvnieku un augu fosilijas no Latvijas un blakus esošajām teritorijām. Tajā ir gan 2 miljardus gadus vecas aļģu fosilijas, gan salīdzinoši jauni – vairāk nekā 10 000 gadus seni mamutu un citu kvartāra perioda dzīvnieku kauli. Liela vērtība ir daudzveidīgajām devona perioda zivju fosīliju kolekcijām. Īpaši nozīmīgi ir senāko četrkājaino dzīvnieku atlieku atradumi Kurzemē un 1970-to gadu sākumā Lodes mālu karjerā iegūtie pilnībā saglabājušies bruņuzivju un daivspurzivju skeleti.
  
 Entomoloģiskais krājums ir sugām bagātākais un sasniedz 63 000 krājuma vienības. Tajā ir gan pavisam sīki kukaiņi, kas skatāmi tikai caur lupu, gan milzīgas košas vaboles un lieli daudzkrāsaini tauriņi. Lielākajā kolekcijā – Latvijas tauriņi –sugu skaits sasniedz 2 tūkstošus un ir pārstāvētas gandrīz visas Latvijā sastopamās tauriņu sugas. Savdabīgas un krāšņas ir dažādu vaboļu kolekcijas: koksngrauži, spīdvaboles, skrejvaboles mīkstspārņi. Nozīmīga vieta atvēlēta ķērpjutu, skudru un ziedmušu kolekcijām.
  

Antropoloģiskais krājums pēc priekšmetu skaita ir mazākais starp muzeja kolekcijām, bet pārstāvēts ar interesantiem priekšmetiem, vairāki no tiem uzskatāmi pār grūti atjaunojamajiem, piemēram, cilvēka augļu kolekcija un unikāls cilvēka aknu korozijas preparāts. Dažāda izcelsme ir pērtiķu izbāzeņiem. Dažus muzejs mantoja no Skolu muzeja, daži bija saņemti speciāli muzeja ekspozīcijai no Eksperimentālās medicīnas un patoloģijas zinātniski pētnieciskajā institūtā Suhumi, tai skaitā arī cilvēkpērtiķa šimpanzes izbāzenis. Cilvēka un dzīvnieku skeleti saglabājās kopš Rīgas dabaspētnieku biedrības muzeja laikiem, bet uz vienas cilvēka galvaskausa kopijās joprojām ir redzama uzlīmīte ar Himzeļa muzeja numuru.

 Zooloģiskais krājums ir interesants un daudzveidīgs, tā skaitliskais apjoms ir 27 000 vienību. Latvijas putnu kolekcijā ietilpst gandrīz visas Latvijā sastopamās putnu sugas. Kolekcija tiek pilnveidota. Daudzi svešzemju putni un zīdītājdzīvnieki muzejā nonākuši no Rīgas Zooloģiskā dārza. Sadarbībā ar Magadanas apgabala muzeju, tapusi Tālo Austrumu putnu izbāžņu kolekcija. 2010. gadā muzejs saņēma nozīmīgu dāvinājumu – Āfrikas putnu kolekciju. Pēdējos gados ievērojami papildinātas gan svešzemju, gan Latvijas gliemežvāku kolekcijas. 2000.gadā muzejs saņēma ļoti vērtīgu dāvinājumu no ASV dzīvojošā Kamārinu dzimtas pārstāvja A. Egles – bruņurupuču kolekciju. Latvija ir pievienojusies Vašingtonas konvencijai „Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām”. Muzejs ar Dabas aizsardzības pārvaldes lēmumu saņem konfiscētos dabas priekšmetus – koraļļus, gliemjus, krokodilu izbāžņus, krokodilādas un čūskādas izstrādājumus u.c.

    Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība pieaug un arvien aktuālāka kļūst to ilglaicīga saglabāšana.
Izveidota muzeja kolekciju elektroniskā datu bāze (www.nmkk.lv), kas nodrošina muzeja krājuma pieejamību sabiedrībai. 

  

Seko mums:

Kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta