Jūs atrodatiesSmilšu krupis Epidalea calamita Laur.

Smilšu krupis Epidalea calamita Laur.

Smilšu krupis Epidalea calamita

Smilšu krupis Epidalea calamita Laur.

Kārta: Bezastainie abinieki (Anura)
Dzimta: Krupji (Bufonidae)

Smilšu krupis ir aptuveni 6 cm garš. Raksturīga kārpaina āda un šaura, dzeltenīga svītra, kas stiepjas pāri mugurai. Aktīvs vakaros un naktī, bet dienu pavada ieracies smiltīs vai zem akmeņiem. Gan pieaugušie, gan jaunie indivīdi rok alas, lai tajās varētu noslēpties. Vēsturiskie dati liecina, ka smilšu krupi reiz izdevies atrast pat 3 metru dziļumā. Barojas ar vabolēm, kāpuriem, zirnekļiem un sliekām.
Latvijā reti sastopams. Konstatēts galvenokārt valsts centrālajā un rietumu daļā. Populāciju apdraud piemērotu nārsta vietu skaita samazinājums, tām aizaugot vai izžūstot.

Smilšu krupis ir aizsargājama suga, tā iekļauta Ministru kabineta noteikumu Nr.396 „Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu” 1. pielikumā – īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.

Vai zini, ka smilšu krupis savu īso kāju dēļ nelec, bet gan skrien. Bieži vien nezinātājs vakara krēslā šo dzīvnieku var sajaukt ar peli.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā augusta jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: I. Seņavska
Foto: LDM arhīvs, I. Seņavska