Jūs atrodatiesPaugurknābja gulbja Cygnus olor ola

Paugurknābja gulbja Cygnus olor ola

Paugurknābja gulbja Cygnus olor ola

Kārta: zosveidīgie putni (Anseriformes)
Dzimta: pīles (Anatidae)

Latvijā parasts ligzdotājs* un ziemotājs*. Ligzdo ap 1000 pāru. Vislielākais ligzdojošo pāru blīvums ir piejūras ezeros (piemēram, Liepājas ezerā). Ziemojošo īpatņu skaits ir atkarīgs no ziemas barguma. Aukstās ziemās ziemo nelielā skaitā, siltākās ziemās pārziemo vairāki tūkstoši. Piemēram, Liepājas ezerā, kad tas neaizsalst, var pārziemot vairāk nekā 3000 īpatņu.

Ligzdošanas sezonā ļoti aktīvi aizsargā ligzdošanas teritoriju, var uzbrukt pat cilvēkam. Ligzdo virsūdens augājā ūdenstilpes piekrastes vai slīkšņu joslā. Ligzda ir liela. Tā atgādina krāvumu no niedrēm, vilkvālītēm un meldriem. Bieži tā ir paslēpta augājā. Visbiežāk dējumā 4 – 7 olas, retāk 2 – 11.

Vai zini, ka paugurknābja gulbis ir vislielākais putns Latvijā. Tas var svērt pat 15 kg.

* Ligzdotājs – putns, kurš Latvijas teritorijā ligzdo.
* Ziemotāji – putni, kas Latvijas teritorijā novēroti ziemas mēnešos.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā aprīļa jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: D. Boiko, R. Sukovska
Foto: LDM arhīvs