Jūs atrodatiesPaceplītis Troglodytes troglodytes, ligzda

Paceplītis Troglodytes troglodytes, ligzda

Paceplītis Troglodytes troglodytes, ligzda

Kārta: zvirbuļveidīgie putni (Passeriformes)
Dzimta: paceplīši (Troglodytidae)

Viens no mazākajiem Latvijas putniem. Gājputns, nedaudzi īpatņi paliek ziemot Latvijā. Barojas ar kukaiņiem. Apdzīvo dažāda tipa mežus, biežāk ar bagātu pamežu, kritušiem kokiem, izgāztām saknēm un zaru kaudzēm, arī krūmājiem. Ligzda eglītēs, kadiķos, zaru un stumbru žāklēs, zaru kaudzēs, izgāztu koku saknēs un pakrastēs. Ligzdu būvē no sūnām, papardēm un smalkiem egļu zariņiem. Ligzda ir lodveida ar apaļu ieeju sānos. Tēviņš būvē vairākas ligzdas (līdz 12). Mātītes dod priekšroku tēviņiem, kuriem ir vairāk ligzdu. Dējumā 5 – 8 olas. Gadā 1 – 2 perējumi.

Vai zini, ka sugas zinātniskais nosaukums Troglodytes troglodytes ir cēlies no sengrieķu vārda τρωγλοδύτης, kas burtiski nozīmē „dzīvojošais alā”.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā aprīļa  jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: D. Boiko, R. Sukovska
Foto: LDM arhīvs