Jūs atrodatiesLatvijas Dabas muzeja botāniskā materiāla krājums

Latvijas Dabas muzeja botāniskā materiāla krājums

Krajuma raksta tips:
Krajuma apraksti

Latvijas Dabas muzeja botāniskā materiāla krājums

Latvijas Dabas muzeja krājumā ir plašs botānisko materiālu krājums, kas kopskaitā pārsniedz 26 tūkstošus vienību. Tās sadalītas 18 kolekcijās gan pēc ievākto objektu izcelsmes (piemēram, sēklu, koksnes, sēņu, sūnaugu u.c.), ekoloģiskā iedalījuma (aizsargājamo, invazīvo augu sugu vākums), gan arī pēc autora vākuma (J.Ilstera un K. Starca kolekcijas).

Vissenāko botāniskā materiāla kolekciju 19. gs. beigās ievāca pirmais latviešu tautības botāniķis Jānis Ilsters. Lai arī kolekcija ir neliela (139 herbārija lapas), tomēr tās vēsturiskā nozīme ir neatsverama. Arī vēl viena izcila latviešu botāniķa Kārļa Starca vākums mūsu krājumā ir ļoti nozīmīgs. 20. gs. 20. – 40. gados viņš sagatavoja vairākas augu sugu herbāriju kolekcijas, kas tai laikā bija Skolu muzeja krājumā. Kad šo muzeju pēc kara nolikvidēja, K. Starca vākums pārgāja jaunizveidotā Latvijas PSR Dabas muzeja īpašumā.

Savukārt, ar vislielāko zinātnisko nozīmi mūsu krājumā ir kolekcija, kas vākta tepat Rīgas pilsētā un tās nomalēs 20. gs. 60. gados. Kolekciju izveidoja Aleksandrs Šulcs. Viņš tajā laikā strādāja Dabas muzejā un vāca materiālu savam doktora darbam par invazīvajām augu sugām Latvijā. Kolekcijā glabājas daudzas sugas, kas mūsu florai ir retas vai pat ievāktas vienu vienīgo reizi!

Dabas muzeja Botāniskā krājuma papildināšana notiek arī mūsdienās, pie tam vairākās kolekcijām vienlaikus. Kā unikālākās un vienīgās kolekcijas Latvijā ir divas: „Latvijas sēņu sugu kolekcija” (to veido Botānikas nodaļas vadītāja, mikoloģe Inita Dāniele) un „Latvijas mieturaļģu sugu kolekcija” (izveidotāja botāniķe Egita Zviedre).

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā maija jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Citi raksti par krājumu