Jūs atrodatiesKorallis Favosites gothlandicus

Korallis Favosites gothlandicus


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend
Korallis Favosites gothlandicus

Korallis Favosites gothlandicus

Bišu šūnu korallis

 

Tips: dzeļšūņi

Klase: koraļļu (Anthozoa)

Apakšklase: tabulātu (Tabulata)

Ģints: Favosites

Vieta: Igaunija

Laiks: silūra periods, pirms 440 miljoniem gadu

 

Koraļļu kolonijas augšana notiek veģetatīvi. Tā sākas no protokoralīta, kuram daloties vai pumpurojoties, veidojas citi koralīti, kas pakāpeniski pieaudzē kolonijas izmērus. Koraļļi var izplatīties arī dzimumceļā – no kāpuriem, kas izšķīlušies no koraļļu oliņām. Tie dreifē, kamēr nosēžas citā vietā un sāk veidot jaunu koloniju.

 

Koralītam ir horizontālais skeleta elements – tabula (tā kalpo kā koralīta pamatne) un vertikālie elementi – radiālas septas, kas izvietojas polipa pamatnē un ļauj palielināt ķermeņa virsmu.

 

Favosites ģints koraļļu kolonijas bija plaši izplatītas paleozoja siltajās tropiskajās jūrās. To kolonijas bija masīvas, sfēriskas vai diskveida formas un sastāvēja no prizmatiskiem poligonāliem koralītiem, kuri blīvi pieguļ viens otram. Vertikālās septas bija dzelkšņveida, bet tabulas horizontālas. Tabulātu koraļļi bija vieni no raksturīgākajiem ordovika un silūra periodu tropisko jūru koraļļu rifu veidotājiem. Sugu skaits stipri saruka viduspaleozoja izmiršanas laikā.

 

Interesants fakts

 

Mūsdienu koraļļu dzīve ir cieši saistīta ar dinofītu aļģēm – zooksantellām un zoohlorellām, pateicoties kurām mūsdienu koraļļi ir tik krāsaini. Koraļļu polips dod aļģēm ogļskābo gāzi, slāpekli, fosforu, bet aļģes pretī dod skābekli un ogļūdeņražus.

 

Lasiet vēl par koraļļiem: 17. janvāris

 

Paleontoloģiskās kolekcijas

 

Latvijas Dabas muzejā glabājas daudzveidīgas paleontoloģiskās kolekcijas, kas pārstāv seno dzīvnieku, augu un citu organismu grupas. Muzeja krājums ilgstoši tiek papildināts ar jauniem atradumiem un dāvinājumiem, kas ir nozīmīgs ieguldījums seno organismu izpētē un saglabāšanā.

 

Kolekciju veidošanas pirmsākumi iesniedzas 19. gadsimta sākumā un saistās ar Dabas muzeja dibināšanas laiku 1845. gadā. Paleontoloģiskais krājums lielākoties ataino seno paleozoja un mezozoja ēru silto tropisko jūru iemītnieku daudzveidību. Pārstāvētas daudzas gan Latvijas, gan svešzemju seno ģeoloģisko periodu dzīvnieku un augu sugas. Eksponātu saglabātības pakāpe mēdz būt diezgan atšķirīga – no veseliem dzīvnieku skeletiem līdz atsevišķiem to fragmentiem.

 

Seno organismu atliekas jeb fosīlijas sniedz ieskatu senās izzudušās pasaules dzīvības formu daudzveidībā un dod iespēju pētīt tās atšķirību vai līdzību ar mūsdienu organismiem. Fosīlijās parasti saglabājas tikai cietās organismu daļas, tāpēc mēs nevaram uzzināt par senajām būtnēm visu pilnībā, tomēr paleontoloģiskie pētījumi dod plašu ieskatu seno organismu uzbūvē un dzīvesveidā.

 

Vārdu „paleontoloģija” piedāvājis 1822. gadā franču zoologs, Ž. Kivjē skolnieks Dekrojē de Blenvils (d’Blainville), ko darinājis no grieķu vārda παλαιος (salikteņa daļa ar nozīmi „sens”), ον, οντος („būtne”) un λογος, („mācība”).

 

 

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā janvāra mēneša jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

 

Teksts: L. Lukševiča

Foto: LDM arhīvs

 

© 2012 Latvijas Dabas muzejs

Informatīvā materiāla, fotogrāfiju un rekonstrukciju pavairošana, pārpublicēšana vai citēšana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas ir aizliegta.

 

Krājuma priekšmeta (OBJEKTA) diena : 
18.01.2012

Citi raksti par krājumu

Seko mums:

Kalendārs

«  
  »
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta