Jūs atrodatiesCūkdelfīns Phocoena phocoena L.

Cūkdelfīns Phocoena phocoena L.


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend
Cūkdelfīns Phocoena phocoena L.

Cūkdelfīns Phocoena phocoena L.

 

Kārta: vaļveidīgie (Cetacea)

Dzimta: cūkdelfīni (Phocoenidae)

 

Vienīgie vaļveidīgie, kas pastāvīgi uzturas Baltijas jūrā (~600 īpatņi). Dzīvnieka garums nepārsniedz 2 m, svars vidēji 50 – 60 kg. Raksturīgs strups purns, muguras spura ir zema un trijstūrveidīga, vēders gaiši pelēks vai balts. Apdzīvo ziemeļu puslodes mērenās, aukstās jūras un okeānus. Baltijas jūrā cūkdelfīni ieceļo pārsvarā no Ziemeļjūras, kad lielākoties tie seko zivju bariem. 

Cūkdelfīns Latvijas piekrastē sastopams reti. Pēdējo reizi dzīvnieks atrasts miris 2004. gada janvārī zvejnieku tīklos netālu no Liepājas.

Aizsargājams, jo populāciju apdraud ūdens piesārņojums, troksnis, ko rada kuģi un cits ūdens transports, kā arī dzīvnieku bojāeja zvejas tīklos. Visas vaļu kārtas sugas ir iekļautas CITES* konvencijas I, II pielikumā. Cūkdelfīns iekļauts vairāku valstu sarkanajās grāmatās, kā arī ASCOBAN** un Bernes*** konvencijas II pielikumā.

 

 

Vai zini, ka pēdējo divu gadu laikā pa visu Baltijas jūras teritoriju izvietoti 300 zemūdens mikrofoni (Latvijas piekrastē 34), kas reģistrē cūkdelfīnu izdotās skaņas. Ar šo detektoru palīdzību būs iespējams noteikt cūkdelfīnu populācijas lielumu Baltijas jūrā.

 

*CITES - konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas augu un dzīvnieku sugām (the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).

**ASCOBAN – Vienošanās par mazo vaļveidīgo aizsardzību Baltijas jūrā, Ziemeļaustrumu Atlantijā, Īrijas jūrā un Ziemeļjūrā.

*** Bernes konvencija – konvencija par Eiropas savvaļas sugu un dabisko biotopu saglabāšanu.

 

 

Teksta autors: I. Seņavska

Foto autors: LDM arhīvs, I. Seņavska

 

© 2012 Latvijas Dabas muzejs

Informatīvā materiāla, fotogrāfiju un rekonstrukciju pavairošana, pārpublicēšana vai citēšana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas ir aizliegta.

 

Krājuma priekšmeta (OBJEKTA) diena : 
07.12.2012

Citi raksti par krājumu

Seko mums:

Kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta