Jūs atrodatiesEkspozīcijas / Jūra

Jūra


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend

 Jūras ekspozīcija „Dzīvība jūrās no ziemeļiem līdz dienvidiem” ir iekārtota atbilstoši klimatiskajām joslām.

 Ekspozīcija sākas ar arktiskajām jūrām un to klinšaino krastu raksturīgākajiem zīdītājiem, putniem un bezmugurkaulniekiem. Šeit redzams no Norvēģu jūras atvests ziemeļu korallis. Ziemeļu korallis ( Lophohelia prolifera) Foto: K. Milaševičs
Ziemeļu puslodes mērenā klimata joslas jeb boreālo jūru pārstāv dzīvnieki, kuri dzīvo tās smilšainajos krastos. Daudzās vietās jūru un okeānu piekrastē ir izteikts paisums un bēgums. Bēguma laikā ūdens uz 6 stundām var atkāpties vairākus kilometrus no krasta, atsedzot jūras gultni. Daļa dzīvnieku – zivis, jūraszvaigznes, jūraseži, vēžveidīgie – dodas līdzi jūras ūdenim, bet citi ierokas smiltīs vai patveras iedobēs ar ūdeni. Savukārt piekrastē pulcējas bridējputni, lai barotos ar dažādiem bezmugurkaulniekiem, kas paisuma laikā nav pieejami.

Zobenvaļa skelets Foto: K. Milaševičs

Baltijas jūras fauna Latvijas piekrastē ir salīdzinoši nabadzīga. Ķīnas krabis ir svešinieks, kas ar kuģiem atceļojis no Ķīnas. Gar un pār Baltijas jūru ved putnu migrācijas ceļš, tādēļ caurceļošanas laikā šeit ir sastopami daudzu sugu putni, piemēram, kākauļi, gaigalas, cekuldūkuri, gārgales u.c. Baltijas jūrā dzīvo trīs sugu roņi – pelēkais ronis, plankumainais ronis un pogainais ronis, kā arī viens vaļu pārstāvis – cūkdelfīns. Meklējot barību, Baltijas jūrā mēdz iemaldīties okeānu ūdeņu iemītniece zobenzivs. 

Tropiskajās jūrās atrodas viena no bioloģiski bagātākajām ekosistēmām pasaulē – koraļļu rifi, ko sugu daudzveidības ziņā salīdzina ar lietusmežiem. Rifus veido cietie jeb madreporkoraļļi. Visas cieto koraļļu sugas aizsargā konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES). CITES pielikumos ir ierakstīts milzu spārngliemezis un visas milzgliemeņu jeb tridaknu sugas. 

Dienvidu puslodē Antarktiskās jūras apskalo kontinentu, kura lielāko daļu klāj ledus – Antarktīdu. Vasarā uz Antarktīdas piekrasti atceļo vaļi, roņi, pingvīni. Jūru piekrastēs ligzdo lielākais jūras putnu pārstāvis – klejojošais albatross. Ekspozīcijā var apskatīt gan zobvaļu asos, konusveidīgos zobus, gan plātņvaļu filtraparāta – vaļa bārdas – raga plātnītes.Jūrasezis (Ctenocidaris nutrix) Foto: K. Milaševičs

 

   

Seko mums:

Kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta