Jūs atrodatiesKonkursa "Cielavas gudrības” 10. jubilejas finālspēle

Konkursa "Cielavas gudrības” 10. jubilejas finālspēle

Foto - LDM arhīvs

Otrdien, 6.jūnijā, atzīmējot Vides dienu, Jaunmoku pilī notiks muzeja ilggadējā konkursa „Cielavas gudrības” 10. jubilejas finālspēle. „Cielavas gudrības” ir Dabas muzeja speciālistu organizēts konkurss 5. un 6. klašu skolēniem, kura mērķis ir veicināt skolēnu interesi par dabaszinātnēm.

Konkurss "Cielavas gudrības" ir unikāla muzeja pedagogu iniciatīva, kas, pateicoties muzejnieku uzņēmībai un lielajai skolotāju un skolēnu atsaucībai, turpinās jau desmito gadu! Konkurss pirmo reizi notika 2007. gadā, un kopš tā laika tajā aktīvi piedalās skolēni no visas Latvijas.

Konkursa norise visos gados, ar nelielām izmaiņām, saglabāta līdzīga. Proti, rudenī muzejpedagogi, piepalīdzot kolēģiem no citām nodaļām, sagatavo atlases anketu, kas tiek ievietota muzeja mājas lapā. Bērniem ir dots aptuveni viens mēnesis laika, lai meklētu atbildes uz jautājumiem un aizpildīto anketu atsūtītu uz Dabas muzeju. Sākas grūtais izvērtēšanas darbs, jo nereti daudziem bērniem atbildes ir labas un interesantas, un ir grūti izvēlēties labākos atlases kārtā. Tie desmit, kuri uzdevumu risināšanai pievērsušies visradošāk un guvuši labākos rezultātus, tiek aicināti uz spēli Dabas muzejā.

Konkursa organizatore Diāna Meiere stāsta: “Mēs cenšamies spēli padarīt bērniem interesantāku (un reizēm arī sarežģītāku), veidojot jautājumus ar taustāmo materiālu – piemēram, spēlē par zīdītājdzīvniekiem bija jāpazīst dzīvnieku kažoki vai īpaši apstrādāti īsti pēdu nospiedumi. Uzdevums par augiem neiztiks bez herbārija, bet putni varētu būt jāpazīst pēc to balsīm. Konkurss notiek vairākās kārtās un trīs labākie katrā kārtā iegūst tiesības piedalīties noslēguma spēlē, bet pārējie var mēģināt startēt nākamajā kārtā vai nākamajā sezonā. Pēc trim šādām spēlēm muzejā, vasaras sākumā tiek rīkots fināls brīvā dabā pie kāda no mūsu sadarbības partneriem, šoreiz – Jaunmoku pilī."

Laika gaitā pētītas un jautājumos izzinātas neskaitāmas dabaszinātņu tēmas – no Č.Darvina sugu atklājumiem dažādos kontinentos līdz gliemeņu noteikšanai pēc to čaulām, no Latvijas dabas līdz pasaules biotopiem. Konkursa gaitā finālspēlēs piedalījušies vairāk nekā simts skolēni no visas Latvijas, bet saņemto atlases anketu skaits mērāms vairākos simtos.

Ar laiku konkursam radās jauns pavērsiens. Stāsta Meiere: "Ievērojām, ka vairākos reģionos ir ļoti aktīvi skolotāji, un, lai palielinātu bērniem iespēju piedalīties, piedāvājām reģionu skolām rīkot konkursu spēles savā skolā, uzaicinot arī tuvākās apkārtnes skolēnus. Vienīgi finālspēle gan notiek visiem kopā. Konkurss, pateicoties darboties gribošām skolotājām, ir noticis šādās skolās – Žīguru pamatskolā, Bukaišu pamatskolā, Vijciema pamatskolā, Galgauskas pamatskolā un Vecpiebalgas vidusskolā."

Šī gada atlases kārtas noslēgušās un 2017. gada 6. jūnijā plkst. 12.00 Jaunmoku pilī notiks jubilejas finālspēle. Jaunmoku pilī tiksies 22 labākās komandas (66 skolēni) no Augstkalnes, Bukaišiem, Inešiem, Jelgavas, Ozolniekiem, Rekavas, Rugājiem, Rūjienas, Stāmerienas, Straupes, Tirzas, Vecpiebalgas un Vijciema (finālistu saraksts pielikumā).

Dalībniekus sagaida dažādi teorētiski un praktiski uzdevumi par dabu Jaunmoku pils parkā un tuvumā esošajā Meža muzejā. Atzīmējot Vides dienu, pils teritorijā tiks izvietoti dalībnieku mājas darbi – plakāti par godu šai dienai.

Jubilejas gadā sakām lielu paldies visiem atbalstītājiem, jo bez skaistajām, izglītojošajām un mīļajām balvām konkurss nebūtu tik košs!!!

PALDIES: A/S „Latvijas Valsts meži”, Dabas aizsardzības pārvalde, SIA „Apgāds Zvaigzne ABC”, SIA „Karšu izdevniecība Jāņa sēta", SIA „Izdevniecība Pētergailis”, Slēpošanas un atpūtas parks „Ozolkalns”, Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs”, SIA „Jānis Roze”, A/S „Tallink Latvija” un „BRAIN GAMES”.

Un, protams, paldies arī visiem dalībniekiem, viņu skolotājiem, ģimenēm! Ceram, ka “Cielavas gudrības” ir ne tikai jauks piedzīvojums, bet arī bijis mudinājums tālākai dabaszinātņu studēšanai un saistītas profesijas izvēlei!

Pievienotais fails: