Jūs atrodatiesEkspozīcijas / Entomoloģijas ekspozīcija

Entomoloģijas ekspozīcija


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend

Kukaiņi pēc sugu skaita ir vislielākā dzīvnieku grupa, pasaulē reģistrēto sugu skaits ir divi miljoni, Latvijā ir vairāk nekā 13000 kukaiņu sugu. Muzeja Entomoloģijas ekspozīcijā izvietotas vairāk nekā 1000 kukaiņu sugu.

Entomoloģijas ekspozīcija atklāta 2004. gada rudenī. Ekspozīcija sastāv no četrām zālēm, kurās parādīti kukaiņi, to kāpuri, sniegta informācija par kukaiņiem un parādīta kukaiņu dzīve dažādās vidēs.

Zālē „Ievads kukaiņu pasaulē” ir redzams ar ko kukaiņi atšķiras no “ne-kukaiņiem” (ērcēm, zirnekļiem, vēžiem, daudzkājiem), parādītas dažādas spējas, kas piemīt kukaiņiem. Zālē redzamas divas lielākās pasaules tauriņu sugas, pasaules smagākā vabole, vabole ar garākajām kājām, kā arī citas kukaiņu sugas – rekordistes, kas izceļas uz citu pasaules kukaiņu fona.

Atsevišķs stends veltīts informācijai par astoņiem ievērojamākajiem Latvijas entomologiem, kuri daudz devuši šīs zinātnes nozares attīstībai Latvijā. Viens no pirmajiem Latvijas entomologiem bija Augusts Benjamins Gimmertāls, kurš piedalījies Rīgas Dabaspētnieku biedrības, kas ir Latvijas Dabas muzeja priekštece, dibināšanā 1845. gadā. Šajā stendā ir apskatāmi arī ilggadīgie muzeja darbinieki Lidija Danka un Mihails Stiprais, kuri Dabas muzeja entomoloģijas nodaļā nostrādājuši vairāk par 40 gadiem. 

Atšķirības kukaiņu attīstībā un uzbūvē parādītas zālē „Kukaiņu uzbūve un sistemātika”. Te redzama daļa no Latvijas kukaiņiem, kuri attīstās ar pilnīgo pārvēršanos – vaboles, tauriņi, bites, mušas u.c. Starp vabolēm apskatāms Latvijas nacionālais kukainis – divpunktu mārīte (Adalia bipunctata). No kukaiņiem, kas attīstās ar nepilnīgo pārvēršanos, apskatāmas spāres, sienāži un prusaki u.c. kukaiņi. Redzams arī mājas circenis (Gryllus domesticus), par kura “dziedāšanu aizkrāsnē” lielākā daļa apmeklētāju domājams ir bērnībā dziedājuši.

Atsevišķa vitrīna veltīta Latvijas tauriņiem, tajā redzamas 220 Latvijas tauriņu sugas, daudzām sugām iespējams salīdzināt tēviņu un mātīšu atšķirīgo izskatu. Krāšņi tauriņi, kuri Latvijā nav sastopami, izvietoti uz pasaules kartes fona esošajās vitrīnās, atbilstoši to izplatībai pasaulē. Vitrīnu pamatā novietotie spoguļi palīdz apskatīt tauriņu krāsojumu no dažādām pusēm un novērot to, ka nereti tauriņa spārna katra puse ir dažādā krāsā.

Šajā zālē redzami arī Latvijas aizsargājamie kukaiņi. Dažus no tiem brīvā dabā reti atrod pat zinātnieki! Blakus retajiem kukaiņiem apskatāmas siltās klimata joslās dzīvojošas vaboles, skudras, prusaki, zarkukaiņi, pie tam daži no šiem kukaiņiem ievākti kolekcijās jau 19. gadsimtā. Apskatāms arī dievlūdzējs (Mantis religiosa) – kukainis ar cēlu nosaukumu, bet plēsīgu dzīvesveidu.

Zālē „Kukaiņi mājās” muzeja apmeklētājs var aplūkot cilvēka pieradinātos kukaiņus – bites (Apis mellifera), kā arī to dabiskos ienaidniekus. Mazāk pozitīvas emocijas apmeklētāju pārņems ieraugot kukaiņus, kas dzīvo uz mājdzīvniekiem, uz cilvēka kultivētajiem augiem dārzos un sējumos, kā arī kukaiņus, kas dzīvo cilvēka mītnē. Odi, dunduri, Kolorado vabole, kāpostu baltenis, drēbju kode – kad mēs sastopamies ar viņiem, mūs nenomierina tas, ka katrs kukainis ir noderīgs dabai kopumā. Daļu no šiem kukaiņiem ir iespējas izpētīt tuvāk, apskatot tos ar palielināmo stiklu.

Zālē „Dabiska dzīves vide” parādītas cilvēka mazāk skartās kukaiņu dzīves vides: kāpas, skujkoku un lapu koku meži, purvs, pļava, ezers. Katru no šīm vidēm apdzīvo tai raksturīgas kukaiņu sugas, kuras izmanto dabīgo mitrumu, noēnojumu, saules gaismas daudzumu, apkārtnē augošos augus un dzīvojošos dzīvniekus savai attīstībai. Apskatāms gan pļavā dzīvojošā kamene (Bombus sp.), kāpās dzīvojošais parkšķis (Psophus stridulus), gan skujkokos dzīvojošais koksngrauzis – malkcirtis (Acanthocinus aedilis). Kā koka modelis zālē atveidota priede, kurā stilizēti pa „koka stāviem” izvietoti saknēs, stumbrā un skujās dzīvojošie Latvijas kukaiņi.
 

 

Seko mums:

Kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta