You are hereKrājuma sestdienas

Krājuma sestdienas


Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Event Date: 
Sat, 21/02/2015 - 13:00
Sat, 21/02/2015 - 15:00
Kuprvalis. Foto - LDM arhīvs

Sestdien, 21. februārī, Dabas muzejā izzināsim vaļus, kas izskaloti Rīgas jūras līcī 1976. un 2006. gadā. Muzejpedagogs Anatolijs Beļajevs stāstīs, kādi šo vaļu eksponāti atrodas muzeja krājumā un atbildēs uz jautājumu, vai vaļi sastopami arī Baltijas jūrā.

1976. gada 12. augustā Rīgas jūras līcī pie Kauguriem tika izskalots finvalis, kuru identificēja Latvijas Dabas muzeja speciālisti - Igors Stolbovs un Anatolijs Beļajevs. Viņi sagatavoja zinātnisko publikāciju „Finvaļa, Balaenoptera physalus L. (Cetacea, Balaenopteridae) ķermeņa atradums Rīgas jūras līcī”*. Finvalis ir otrs lielākais vaļveidīgo pārstāvis. Liecības par 14 metrus garā finvaļa nokļūšanu Rīgas jūras līcī glabā Latvijas Dabas muzejs.

2006. gada 21. jūlijā Rīgas jūras līča krastā iepretim Skultei tika izskalots kuprvalis, kas Latvijā ir unikāla parādība - kuprvaļi pie Latvijas krastiem novērojami ļoti reti. Pie Duntes atrastais kuprvalis, kā tika secināts ekspertīzē, mira no spēcīga trieciena. Atrastais dzīvnieks bija vīriešu dzimtes kuprvalis, aptuveni 10 tonnas smags, vairāk nekā 10 metrus garš, tā apkārtmērs - astoņi metri.

Dabas muzeja krājums ir ļoti plašs, un lielākā tā daļa ikdienā nav redzama apmeklētājiem. Tāpēc arī šogad turpinām krājuma priekšmetu demonstrēšanas ciklu ar tematiskiem pasākumiem sestdienās. Krājuma sestdienās apmeklētāji varēs apskatīt un izpētīt muzeja priekšmetus no dažādām kolekcijām.

Krājuma demonstrēšana notiks Jūras ekspozīcijā un tā iekļauta muzeja ieejas biļetes cenā (atsevišķa biļete nav jāiegādājas).

! Plkst. 12:00, pērkot muzeja ieejas biļeti, pieejama bezmaksas ekskursija Jūras ekspozīcijā!

* I.Stolbovs, A.Beļajevs. „Finvaļa, Balaenoptera physalus L. (Cetacea, Balaenopteridae) ķermeņa atradums Rīgas jūras līcī”. Zooloģijas muzeja raksti, Rīga, 1976.

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Search