You are hereDzeguze Cuculus canorus

Dzeguze Cuculus canorus


Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Dzeguze Cuculus canorus

Dzeguze Cuculus canorus

Kārta: dzegužveidīgie putni (Cuculiformes)
Dzimta: dzeguzes (Cuculidae)

Latvijā parasta un izplatīta ligzdotāja *. Tēviņi kūko gan tupot koka galā, gan lidojot. Tēviņa dziesma ir „ku – kū”, bet mātītēm smejošs „kliklikliklikli”. Sastopama mežos, krūmājos, kapsētās, parkos, dārzos.

Ligzdošanas teritoriju ieņem mātītes un gaida, kad tajā ielidos kāds/i tēviņš/i. Ar tiem viņa pārojas. Ligzdu netaisa, bet olas dēj dažādu mazo putnu ligzdās. Dzeguzes mazulis parasti izšķiļas pirmais un izstumj ārā saimnieka olas vai mazuļus. Katra mātīte dēj olas noteiktu putnu sugu ligzdās, attiecīga ir arī olu krāsa: zilas (lukstu čakstītēm, erickiņiem), pelēkraibas (cielavām, čipstēm), raibas uz gaiša pamata (sarkanrīklītēm un ķauķiem).

 

Vai zini, ka dzeguzes mātītei ligzdošanas laikā ir jāizdēj līdz 20 olām. Tas nozīmē, ka viņai jāatrod līdz 20 citu putnu ligzdas.

 

* Ligzdotājs – putns, kurš Latvijas teritorijā ligzdo.

 

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā aprīļa jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.
 

 

Teksts: D. Boiko, R. Sukovska
Foto: LDM arhīvs

 

© 2012 Latvijas Dabas muzejs
Informatīvā materiāla, fotogrāfiju un rekonstrukciju pavairošana, pārpublicēšana vai citēšana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas ir aizliegta.

 

Krājuma priekšmeta (OBJEKTA) diena : 
29.04.2012

Citi raksti par krājumu

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Search