You are hereZeltgalvīša Regulus regulus olas

Zeltgalvīša Regulus regulus olas


Druckoptimierte VersionDruckoptimierte VersionSend to friendSend to friend
Zeltgalvīša Regulus regulus olas

Zeltgalvīša Regulus regulus olas

Kārta: zvirbuļveidīgie putni (Passeriformes)
Dzimta: ķauķi (Sylvidae)

Ligzdiņu zeltgalvītis vij augstu –  4 – 12 m no zemes biezā, nokarenā egles zarā. Vasaru putniņš pavada kokos, galvenokārt eglēs un to ieraudzīt ir grūti. Zeltgalvīti var saklausīt, taču arī dziesma nav ne skaļa, ne īpaši melodiska – skan it kā čīkstētu nesmērēti ratu riteņi.
Mazā putna ligzdiņa ir tik maza, ka mātītei savas 7–12 olas, kas ir tik lielas kā zirnis, nākas dēt stāvos – citu virs citas. Savdabīgs ir arī perēšanas paņēmiens: mātīte iebāž starp olām kājas. Kājas ir siltas, jo tajās ir daudz asinsvadu. Arī izšķīlušies mazuļi guļ stāvos. Kad augšējā stāva mazuļi pabaroti, tie ielien ligzdas dziļumā sildīties, bet augšpusē vēsumā izstumj izsalkušos brāļus un māsas.
Latvijā parasts ligzdotājs un ziemotājs*.

 

Vai zini, ka zeltgalvītis sver 5–7 gramus. Tas ir apmēram 2 iemērcamo tējas maisiņu svars. Tas ir vismazākais Latvijas un Eiropas putns.

 

* Ziemotāji – putni, kas Latvijas teritorijā novēroti ziemas mēnešos. Ligzdotājs – putns, kurš Latvijas teritorijā ligzdo.

 

 

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā aprīļa jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.
 

 

Teksts: D. Boiko, R. Sukovska
Foto: LDM arhīvs

 

© 2012 Latvijas Dabas muzejs
Informatīvā materiāla, fotogrāfiju un rekonstrukciju pavairošana, pārpublicēšana vai citēšana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas ir aizliegta.

 

Krājuma priekšmeta (OBJEKTA) diena : 
14.04.2012

Citi raksti par krājumu

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Suchen