You are hereEkspozīcija „Mineraloģija”

Ekspozīcija „Mineraloģija”


Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend

Informējam, ka no 2018. gada 21. marta slēgta ekspozīcija „Mineraloģija". Priekšmeti no muzeja minerālu kolekcijām būs skatāmi jaunajā ekspozīcijā, ko plānots atklāt 15. maijā.

Jau kopš muzeja pirmsākumiem mineraloģijas ekspozīcijas ir veidotas krāšņas un bagātīgas. Pēdējā Latvijas Dabas muzeja mineraloģijas ekspozīcija tika izveidota 1978. gadā un apmeklētājiem bija skatāma 27 gadus.

Šobrīd notiek darbs pie jaunas mineraloģijas ekspozīcijas veidošanas, tāpēc no 2014. gada jūlija apmeklētājiem piedāvājam apskatīt pagaidu ekspozīciju, kas iepazīstina ar vairāk nekā 400 minerāliem no visas pasaules.

Vārds „minerāls” ir cēlies no latīņu vārda minera, kas tulkojumā nozīmē – ‘rūdas gabals’ jeb akmens, no kura var iegūt metālu.

Minerāli ir vieni no senākajiem objektiem, varbūt pat paši pirmie materiāli, kurus cilvēks sāka kolekcionēt, priecājoties par to formu un krāsu daudzveidību. Cilvēks jau senos laikos pazina tādus minerālus kā piroluzīts, hematīts, nefrīts, izmantojot tos darbarīku izgatavošanā un krāsu pigmentu ieguvē.

Šobrīd pasaulē ir zināmi apmēram 3000 minerālu, bet to nosaukumu skaits, ņemot vērā dažādus minerālu paveidus, pārsniedz 5000. Dabā plašāk izplatīti ir tikai aptuveni 300 minerālu.

Ekspozīcijas veidošanā izmantotas ģeoloģijas nodaļas pamatkrājuma mineraloģiskās kolekcijas no dažādām pasaules vietām. Mineraloģijas ekspozīcija iepazīstina arī ar daļu no vēsturiskās Nikolaja Himzeļa (Nikolaus von Himsel) kolekcijas, kas vienlaikus ir arī Rīgas Dabas pētnieku biedrības minerālu kolekcijas daļa un ir uzskatāma par Latvijas Dabas muzeja priekšteci.

Ekspozīcijas materiāli ir noderīgs informācijas avots dabaszinību un ģeogrāfijas skolotājiem, kā arī skolēniem un ikvienam interesantam.

Ekspozīcijas autori: S. Lielbārde, A. Saulīte

Ekspozīcijas māksliniece: A. Kalniņa

 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Hledat