You are herePlankumainā salamandra Salamandra salamandra

Plankumainā salamandra Salamandra salamandra


Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Plankumainā salamandra Salamandra salamandra

Plankumainā salamandra Salamandra salamandra L.

Kārta: Astainie abinieki (Caudata)
Dzimta: Salamandras (Salamandridae)

Plankumainā salamandra piesaista apkārtējo uzmanību ar savu neparasto izskatu. Tai ir liela galva, masīvs ķermenis, īsas un spēcīgas kājas, kā arī interesants ķermeņa krāsojums – melns ar spilgti dzelteniem vai oranžiem plankumiem uz muguras un sāniem. Var sastapt īpatņus, kuriem ir melni plankumi uz dzeltena fona. Plankumu zīmējums var būt dažāds. Apdzīvo Centrāleiropas lapkoku mežus, kur var paslēpties nokritušās koku lapās un apsūnojošos koku stumbros. Barojas galvenokārt ar kukaiņiem, zirnekļiem, kā arī jaunām vardēm.

Uz salamandras galvas, aiz acīm ir parotīti – iegarenas kārpiņas, kas izdala piena krāsas sekrētu, kas kalpo kā aizsardzības līdzeklis pret plēsējiem, kā arī aizsargā ādu no bakteriālām un sēnīšu infekcijām.

 

 

Vai zini, ka plankumainā salamandra kopš senseniem laikiem saistās ar daudziem ticējumiem un leģendām? Tā ir bijusi viena no burvestības un alķīmijas simboliem. Kaltētas un saberztas salamandras pievienoja dažādām indēm, lai pastiprinātu to iedarbību.

 

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā augusta jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

 

Teksts: I. Seņavska
Foto: LDM arhīvs, I. Seņavska

 

© 2012 Latvijas Dabas muzejs
Informatīvā materiāla, fotogrāfiju un rekonstrukciju pavairošana, pārpublicēšana vai citēšana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas ir aizliegta.

 

Krājuma priekšmeta (OBJEKTA) diena : 
05.08.2012

Citi raksti par krājumu

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Hledat