You are hereLielais mārsilu zilenītis Maculinea arion

Lielais mārsilu zilenītis Maculinea arion

Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Lielais mārsilu zilenītis  Maculinea arion

Lielais mārsilu zilenītis  Maculinea arion

Tauriņu kārta Lepidoptera
Zilenīšu dzimta Lycaenidae

Nelieli zili tauriņi ar spārnu plētumu 30 – 40 mm. Lido dienas laikā jūnija beigās, jūlijā. Sastopami sausos priežu mežos un virsājos. Kāpuri attīstības sākumā (jūlijā) dažas dienas dzīvo mārsilu ziedos, vēlāk skudras tos pārnes uz saviem pūžņiem, kur pavada atlikušo dzīvi. Skudras baro zilenīšu kāpurus ar saldu barību, vēlāk tie ēd skudru olas un kāpurus.
Latvijā ļoti lokāla, reti sastopama suga. Tauriņu skaits pēdējos gados ir dramatiski sarucis. Aizsargājamā suga, kas ir iekļauta Ministru kabineta noteikumu Nr.396 „Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu” 1. pielikumā – īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.

Vai zini, ka skudras „adoptē” zilenīšu kāpurus, jo tie smaržo līdzīgi kā skudru kāpuri?

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā jūlija jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: N. Savenkovs
Foto: LDM arhīvs, N. Savenkovs