You are hereJautājumi par „Viens gads muzeja krājumā” novembrī

Jautājumi par „Viens gads muzeja krājumā” novembrī

Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Krajuma raksta tips:
Krajuma apraksti
krajuma_rekl.jpg

Antropoloģiskā krājuma sastāvs ir ļoti daudzveidīgs, jo antropoloģija kā zinātne apvieno vairākus cilvēka izpētes virzienus, kā arī tāpēc, ka antropoloģiskais krājums veidojās ilgus gadus, sākot ar Nikolaja Himzeļa (1729-1764) kabineta eksponātiem. Dažādas kolekcijas un priekšmeti saglabājušies no Rīgas Dabaspētnieku biedrības (1845-1939) un Skolu muzeja laikiem.

Viens no antropoloģijas zinātnes virzieniem ir cilvēka attīstības un uzbūves izpēte. Tāpēc antropoloģiskā krājuma sastāvā ir anatomiskās un embrioloģiskās kolekcijas.

Tā kā cilvēks ir primātu kārtas pārstāvis un mūsdienu primāti ir mūsu tuvākie radinieki dzīvnieku pasaulē, tad krājumā ir arī primatoloģiskā kolekcija. Šajā kolekcijā ir gan ļoti seni priekšmeti, gan iegūti 1980. gadā – izgatavoti speciāli pēc muzeja pasūtījuma Eksperimentālās medicīnas un patoloģijas zinātniski pētnieciskajā institūtā Suhumi.

Vēl viena krājuma daļa ir antropoloģiskā kolekcija, kurā var izdalīt kranioloģisko (galvaskausi un to daļas) un osteoloģisko (skeleta kauli) materiālu, seno cilvēku endokrānus (galvaskausa iekšēja dobuma atlējumi), kas sniedz informāciju par smadzeņu uzbūvi, skulpturālās rekonstrukcijas (ārēja izskata atveidojumi pēc galvaskausiem), kā arī rasu ekspozīcija, kas pārstāvēta ar mulāžu kolekciju (acis, ausis, deguni, mati) un dažādu rasu tipu pārstāvju portretiem.

Viena no lielākām ir arheoloģiskā kolekcijā, kurā pārstāvēti seno cilvēku darba rīki un to mulāžas, dažas keramikas lauskas un rotas.

Skaitliski lielākā daļa ir palīgkrājuma paleoihtiofaunas kolekcija, ievāktā Lubāna ezera baseina akmens laikmeta apmetnēs, kurus pētīja Latvijas vēstures institūta arheoloģe Ilze Loze. Kopš 2009. gadā šī kolekcija iekļauta antropoloģiskā krājumā.

Un beidzot – pie krājuma pieder sienas vairogi, zīmējumi, vitrīnu foni un pat ekspozīcijas „Latviešu etnoģenēze” vitrīnu konstrukcijas, kas attēlo neolīta laikmeta mājokļa karkasu.

1951. gadā pēc apvienošanas ar Skolu muzeju, Latvijas Dabas muzejā sāka veidot arī antropoloģijas ekspozīciju. 2012. gads – jubilejas gads: antropoloģiskai ekspozīcijai – 60.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā novembra jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.
Jautājumi:
1. Kādas ir nieru pamatfunkcijas?
2. Kurš iekšējais orgāns ir cilvēka organisma lielākais dziedzeris?
3. Cik reižu cilvēka smadzenes ir lielākās par zirga smadzenēm?
4. Kur atrodas vismazākie kauli cilvēka organismā
5. Kas ir endokrāns un kam tas ir vajadzīgs?

Citi raksti par krājumu