You are hereBernharda vientuļniekvēzis Pagurus bernhardus

Bernharda vientuļniekvēzis Pagurus bernhardus

Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend to friendSend to friend
Bernharda vientuļniekvēzis Pagurus bernhardus

Bernharda vientuļniekvēzis Pagurus bernhardus Linnaeus, 1758

Tips: posmkāji (Arthropoda)
Klase: augstākie vēži (Malacostraca)

Pasaulē ir zināmas aptuveni 170 vientuļniekvēžu sugas, bet katru gadu tiek atklātas arvien jaunas. Barojas galvenokārt ar sīkiem bezmugurkaulniekiem.

Atšķirībā no citiem vēžveidīgajiem, vēzim vientuļniekam cietā ārējā čaula klāj tikai ķermeņa priekšējo daļu, bet ķermeņa vēdera daļa ir saliekta un mīksta. Līdz ar to, lai pasargātos no plēsoņām, vēzim vientuļniekam nepieciešama slēptuve. Par mītni dzīvnieks sev izmanto gliemežu čaulas. Vēzim augot ir nepieciešams meklēt arvien jaunu un lielāku māju. Atradis sev piemērotu māju, tas ar spīlēm izpēta topošās mājas lielumu un pārbauda bojājumus, līdz tajā ievācās. Ar vēdera aizmugurējo daļu vēzis stipri ieķeras gliemeža spirālē, bet ar lielajām spīlēm nosprosto ieeju. Pie čaulas ieejas bieži vien vēzis novieto aktīniju, kas pārtiek no vēža barības atlikumiem un aizsargā vēzi no plēsoņām ar dzeļšūnām bruņotajiem taustekļiem. Šis ir populārākais simbiozes (abpusēji labvēlīgas attiecības) piemērs dzīvnieku pasaulē.

Vai zināji, ka šajās abpusēji labvēlīgajās attiecībās ir iesaistīti dzīvnieki, kas pieder pie trīs dažādām grupām? Vientuļniekvēzis pieder pie posmkāju (Arthropoda) tipa, aktīnija pie dzeļšūņaiņu tipa (Cnidaria), bet čaula kādreiz piederējusi gliemezim, kas pārstāv gliemju (Mollusca) tipu.

Zooloģiskās kolekcijas

Latvijas Dabas muzejs glabā daudzveidīgas zooloģiskās kolekcijas, kuras iekļauj vairāk nekā 25 tūkstošus vienību (neieskaitot entomoloģiskās kolekcijas). Kolekcijās galvenokārt ir Latvijas un pasaules dzīvnieku izbāžņi, skeleti un dažādi atsevišķi kauli, sausi objekti, konhīlijas (gliemju čaulas). Kā arī priekšmeti, kas atrodas spirta un formalīna šķīdumā, kuri saglabājušies galvenokārt no vēsturiskajām kolekcijām.

Zooloģiskajās kolekcijās ir priekšmeti no Nikolaja Himzeļa (Nikolaus Himsel) muzeja (dibināts 1773. gadā), Rīgas Dabaspētnieku biedrības (1845.–1939.) muzeja, kas uzskatāms par Latvijas Dabas muzeja priekšteci, kā arī no Izglītības ministrijas Skolu muzeja kolekcijām (pievienotas 1951. gadā). Lai gan daudziem šo kolekciju priekšmetiem trūkst zinātniskās informācijas, tomēr priekšmetiem ir ļoti liela vēsturiskā nozīme.

Muzeja krājums katru gadu tiek papildināts ar priekšmetiem no speciālistu vākumiem dabā (ekspedīcijās un individuāli), pirkumiem, dāvinājumiem, kā arī citu atbilstoša profila iestāžu nodotajiem priekšmetiem.

Atbildi uz Viens gads muzeja krājumā februāra mēneša jautājumiem un laimē iespēju doties ekskursijā pa Latvijas Dabas muzeja krājuma glabātavām. Vairāk informācijas mājas lapas sadaļā Aktualitātes.

Teksts: I. Seņavska
Foto: LDM arhīvs