Jūs atrodatiesSēņu dienas Dabas muzejā

Notikuma datums:
T, 17/09/2014 - 10:00 - Sv, 21/09/2014 - 17:00
Gada sēne 2014. Dzīslkāta beka. Foto - LDM arhīvs

No 17. līdz 21. septembrim Latvijas Dabas muzejā norisināsies ikgadējās sēņu dienas, sniedzot plašu ieskatu Latvijas dabā sastopamo sēņu daudzveidībā.

Viena no iemīļotākajām Dabas muzeja izstādēm – tradicionālās „Sēņu dienas” šogad notiks no 17. līdz 21. septembrim. Pēc baravikām un citām bekām bagātās vasaras meteorologi sola garu un lietainu rudeni, un izstādes organizatori cer uz lielu sēņu daudzveidību. Tomēr, kā pastāstīja muzeja mikoloģe Inita Dāniele, sēņu augšana ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem, un pat iepriekšējā dienā grūti prognozēt, kas mežā būs atrodams.

Kā ierasts, izstādē būs skatāmas Latvijas savvaļā, galvenokārt Rīgas, Ogres un Tukuma apkārtnē, ievāktās ēdamās, indīgās un reti sastopamās sēnes. Izstādes veidošanā muzeja darbiniekiem palīdzēs Latvijas Mikologu biedrības speciālisti.

Sēņu dienas interesantas būs arī mazajiem apmeklētājiem. Bērniem piedāvāsim ar vizuāli uzskatama modeļa palīdzību izpētīt, kas īsti ir sēne, no kā tā sastāv, kā arī iepazīt sēņotni jeb micēliju – lielāko sēnes daļu, kas ir neredzama, jo atrodas zem zemes. Būs iespēja izveidot savu mini sēņu izstādi un aplūkot sēnes binokulārā. Skolēnu grupām (1.–7.kl.) no 17. līdz 21. septembrim iespējams pieteikties uz nodarbību „Raibā sēņu pasaule”, kas ietver izstādes apskati, sēņu iepazīšanu ar dažādu maņu palīdzību un darba lapu aizpildīšanu un citus uzdevumus.

Šogad izstādi bagātinās priekšmeti no muzeja „Rīgas Jūgendstila cents” krājuma. Jūgendstila periodā sēņu motīvu izmantoja sadzīves priekšmetu apgleznošanai, kā arī rokdarbos un dekoros, kas papildināja virtuves interjeru.

Izstādes laikā konsultācijas sniegs mikoloģes Inita Dāniele, Diāna Meiere un Māra Eipure. Speciālistes aicina interesantas un retas sēnes ņemt līdzi – varbūt tieši jūsējā būs jauns eksponāts izstādē, kā arī izsaka pateicību visiem sēņotājiem par gada sēnes – dzīslkāta bekas – novērojumiem! Atgādinām, ka izstādes eksponāti tiek mainīti katru dienu, tādēļ uz izstādi vērts nākt atkārtoti.

Latvijas Dabas muzejs brīdina – nezināmas un iepriekš neredzētas sēnes uzturā lietot nedrīkst!

Izstādes atklāšana notiks 17. septembrī plkst. 10.00 Latvijas Dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darba laiks:

T. – no 10.00 līdz 17.00