Jūs atrodatiesKrājuma sestdienas

S, 21/03/2015 - 13:00
S, 21/03/2015 - 15:00
Foto - LDM arhīvs

Sestdien, 21. martā, Latvijas Dabas muzeja krājuma sestdienas centrā šoreiz dzēlējskudras - kukaiņi, kurus ne reizi vien esam sastapuši dabā un kuru nedarbi pieminēti arī filmā „Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Muzeja entomologs Jānis Dreimanis, kura stāstījumu dzirdēsiet sestdien, saka, ka filmā rādītā situācija ir izdomāta, visticamāk šī suga būtu rudā dzēlējskudra Myrmica rubra, kurai raksturīga bieža izplatība dažādos zālājos.

Skudras pieder pie iežmauglapseņu grupas, kurā no plaši zināmajiem kukaiņiem ietilpst arī lapsenes, bites, kamenes, kā arī vismaz 2000 citu plēvspārņu kārtai piederīgu Latvijas kukaiņu. No 50 skudru sugām, kas dzīvo Latvijā, astoņas pieder pie ģints Myrmica.

Dzēlējskudras grūtāk pamanīt, jo to pūžņi ir nelieli, slēpti zem zemes. Vienā hektārā var būt līdz 100 pūžņiem. Tām ir dzelonis, kuru tās ievada pretinieka ķermenī, pieminētās rudās dzēlējskudras ir agresīvākās sugas pārstāves. Dzēlējskudrām ir svarīga nozīme dažu tauriņu sugu attīstībā. Zilenīšu (Lycaenidae) daudzu sugu kāpuri barojas skudru pūžņu tuvumā, vēlāk pārziemo un barojas dzēlējskudru pūžņos ar skudru doto barību vai tur esošiem kāpuriem.

Dabas muzeja krājums ir ļoti plašs, un lielākā tā daļa ikdienā nav redzama apmeklētājiem. Tāpēc arī šogad turpinām krājuma priekšmetu demonstrēšanas ciklu ar tematiskiem pasākumiem sestdienās. Krājuma sestdienās apmeklētāji varēs apskatīt un izpētīt muzeja priekšmetus no dažādām kolekcijām.

Krājuma demonstrēšana iekļauta muzeja ieejas biļetes cenā (atsevišķa biļete nav jāiegādājas).

!Plkst. 12:00, pērkot muzeja ieejas biļeti, pieejama bezmaksas ekskursija Entomoloģijas ekspozīcijā!