Jūs atrodatiesKrājuma sestdiena „Vulkāniskie ieži” un „Jāņogu raibenis”

Krājuma sestdiena „Vulkāniskie ieži” un „Jāņogu raibenis”

Notikuma datums:
S, 10/03/2018 - 12:00 - 14:30
Foto - LDM arhīvs

Dabas muzeja krājums ir ļoti plašs, un lielākā tā daļa ikdienā apmeklētājiem nav redzama. Turpinot krājuma priekšmetu demonstrēšanas ciklu, martā piedāvājam divas tēmas – „Vulkāniskie ieži" un „Jāņogu raibenis”.

Plkst. 12.00 un 13.30 tēma „Vulkāniskie ieži” – Dabas muzeja vecākā mineraloģe Sanita Lielbārde pastāstīs par iežiem, kas veidojas Zemes virsū, magmai izplūstot vulkāniskas lavas veidā. Tiem raksturīga porfīriska (atsevišķu lielāku kristālu ieslēgumi sīkgraudainā pamatmasā) un slēptkristāliska struktūra un poraina vai mandeļveida tekstūra. To krāsa ir, lielākoties, melna, tumšpelēka un pelēka. Izplatītākie ir bazalti, andezīti, trahīti, kriolīti un obsidiāni. Latvijas Dabas muzeja krājumā ir vairāki desmiti vulkānisko iežu paraugi no Itālijas, Islandes, Francijas, Azerbaidžānas un Kanāriju salām.

Plkst. 12.30 un 14.00 tēma „Jāņogu raibenis” – Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis stāstīs par Latvijas Gada kukaini 2018. Jāņogu raibenis ir tauriņu suga, kas pieder pie Raibeņu dzimtas (Nymphalidae). Pavisam šajā dzimtā ietilpst 38 Latvijas sugas. Jāņogu raibeņi sastopami dārzos un citās cilvēku apdzīvotās vietās vai to tuvumā, taču vislabprātāk izvēlās mežmalas, upmalas un krūmājus, kur aug šīs sugas kāpuru iecienītākais barības augs – parastais apinis. Kāpuri var baroties arī ar nātru, kārklu, gobu, kā arī jāņogu un ērkšķogu lapām. Pasākumā apmeklētājiem būs iespēja apskatīt palielinājumā jāņogu raibeni, kā arī citus raibeņus no Latvijas Dabas muzeja krājuma, un uzzināt, kādēļ tieši šī suga izvēlēta par Gada kukaini Latvijas simtgadē.

Ieeja pasākumā ar muzeja biļetēm