Jūs atrodatiesIzstāde "Kukaiņi tuvplānā"

Izstāde "Kukaiņi tuvplānā"


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend
Notikuma datums: 
T, 24/10/2012 (Visu dienu) - Sv, 30/12/2012 (Visu dienu)
Izstāde "Kukaiņi tuvplānā" - foto J. Laizāns

Šogad pirmo reizi Latvijas vēsturē notika kukaiņu fotokonkurss. Latvijas Dabas muzeja vadītāja Skaidrīte Ruskule, jauzdama, ka „Vides Vēstu” galvenajai redaktorei Anitrai Toomai šogad apaļa jubileja, piedāvāja muzeja izstāžu zālē sagatavot personālizstādi. Tomēr Anitrai par savām spējām foto jomā piemita pietiekami daudz paškritikas, lai sadomātu ko interesantāku – viņa iedrošināja Dabas muzeju izsludināt fotokonkursu „Kukaiņi tuvplānā”. Un atsaucība bija pārsteidzoša – 137 dabas fotogrāfi iesniedza 440 bildes! Skaudrā realitāte un zāles sienu platība ļāva izrādīt tikai 150 fotogrāfijas.
Konkursa bilžu vērtēšana notika aizklāti, tikai muzeja entomologs Jānis Dreimanis zināja, kam kura bilde pieder. Žūrijā tika aicināti vadošie zinātnieki un dabas fotogrāfi: vaboļu pētnieks profesors Arvīds Barševskis, tauriņu pētnieks Nikolajs Savenkovs, LU Bioloģijas fakultātes asociētais profesors Voldemārs Spuņģis, profesionālie dabas fotogrāfi Ainars Meiers un Andris Eglītis. Bilžu stāstus vērtēja Anitra Tooma.
Bildes tika sadalītas pa grupām: tauriņi, vaboles, citi kukaiņi un attīstības stadijas. Zirnekļu, gliemežu un vardes bildes netika vērtētas. Lai nevienam nevarētu pārmest neobjektivitāti, visu grupu uzvarētāji piedalījās “Milžu cīņās” un ar stāstiem par dabas fotografēšanu mēģināja ietekmēt vēlētājus, t.i., uz izstādes atklāšanu atnākušos viesus. Un tauta nolēma, ka Latvijas Zaļā punkta sarūpēto dāvanu karti 350 latu vērtiem pirkumiem Baltijas foto servisā saņem aptieku saimnieks no Rēzeknes Juris Laizāns.

Juris Laizāns Mīla spārno
Lielgalvmuša Conopidae
1.vieta grupā „Citi kukaiņi”
Milžu cīņu uzvarētājs

Foto no pasākuma: Milžu cīņu uzvarētājs Juris Laizāns un liela bilde - uzvarētāja. To pusstundas laikā izgatavoja Baltijas foto servisā, kas atrodas pulkveža Brieža ielā 3. Foto: Gundega Sloka
Zelma Brezinska Zīmējam sirsniņu!
Gaišzilās krāšņspāres Coenagrion puella
2. vieta grupā „Citi kukaiņi”

Dāvis Drazdovskis Rudenīga nāvīte
Klajumspāre Sympetrum
3. vieta grupā „Citi kukaiņi”
Vakars jau krēsloja, bridu laukā no meža. Ieraudzīju spāri. Beigta. Viss reiz beidzas.

Sintija Elferte Svarīgs process
Čemurziežu dižtauriņš Papilio machaon dēj olas
1.vieta grupā „Tauriņi”
Šogad čemurziežu dižtauriņus redzēju tik dažas reizes un šis viens no retajiem sastaptajiem. Tauriņš aši lidinājās no vienas vietas uz otru, bet mākonim aizklājot sauli, piesēda zālē un atļāva tam pieiet tuvu klāt un uzņemt labas spārnu virspuses bildes. Tad tas pacēlās spārnos, sameklēja atbilstošus augus un, planējot gaisā, domājams, dēja olas. Šo procesu redzēju pirmo reizi un prieks, ka izdevās arī iemūžināt.

Māris Puķītis Kipras tīģerīši
Zilenīši Tarucus balcanicus
2.vieta grupā „Tauriņi”
Šos zilenīšus angliski sauc par Little Tiger Blue – tīģerzilenīši. Foto tapis 2008. gada jūlijā Kiprā, kur līdztekus kūrorta labumiem ar baseinu, vīnu, jūru un gardo virtuvi tvēru arī dabā notiekošo.

Uģis Piterāns Draudzība
Parastais zilenītis Polyommatus icarus uz makstneša Psyce casta čaulas
3. vieta grupā „Tauriņi”
Te parastākais no parastākajiem zilenīšiem – parastais zilenītis, kas vakara zemajā saulītē jau bija sataisījies uz naktsguļu Ogres vecupes krastā. Interesanti, ka tikai vēlāk mājās ieraudzīju, ka zilenītis par savu ‘gultu’ bija izvēlējies citu dzīvu radību – neliela naktstauriņa makstneša Psychidae kāpuru, jeb, pareizāk sakot, tā izveidoto mājiņu. Jādomā, ka makstneša kāpurs par šādu vakara kompāniju sevišķi dusmīgs nebija.

Valērijs Vahruševs Saimnieks
Airvabole Dytiscus sp.
1.vieta grupā „Vaboles”
Mēs dzīvojam šajā Pasaulē, kā arī paši esam vesela Pasaule citām dzīvām radībām. Fotogrāfijā attēlotais objekts ir kā vienota ekosistēma. Re, šī airvaboļu dzimtas Dytiscus ģints vabole ir barošanās un pārvietošanās objekts daudziem citiem organismiem. To kā dzīvotni izvēlējušās oranžās ektoparazītiskās ērces un koloniālās infuzorijas, kas izskatās kā pūciņas. Uz airvaboles ķermeņa virsmas dzīvo arī vienšūnas un pavedienveida aļģes, nemaz nerunājot par organismiem, kas slēpjas pašā kukainī. Tomēr bagātīgi apsēstā vabole ir diezgan aktīva. Dīķī noķertā vabole tika ievietota akvārijā ar zilu fonu un izgaismota no visām pusēm.
Sandra Brantevica Kājām gaisā
Septiņpunktu mārīte Coccinella septepunctata
2.vieta grupā „Vaboles”
Aiz dīķa pļavā ganās govs un slinki zāli plūc.
Tad atlido bizmārīte un riņķodama - bāc! pie ziedlapiņas pieķeras un kājām gaisā krīt.
Cik labi, ka tā slinkā govs to puķi neapēda.
Ja apēsta tā būtu, tad nebūtu šis bilžuks!

Uģis Piterāns Izmēram IR nozīme!
Lazdu smecernieks Curculio nucum
3. vieta grupā „Vaboles”
Tas ir ‘riekstotāju’ ļaunākais ienaidnieks – lazdu smecernieks Curculio nucum, kurš ir vainīgs pie ‘tārpainajiem’ un tukšajiem riekstiem rudeņos. Protams, lietot vārdu ‘tārpi’ nav pareizi, jo riekstu apēd nevis tārps, bet gan šīs vaboles kāpurs. Vabolēm, kā redzi, ir viens no garākajiem ‘smeceriem’ starp visām smecernieku sugām. Šo vaboli var ieraudzīt samērā reti, taču visticamāk tās ir jebkur, kur aug lazdas – atliek tikai nedaudz pakratīt krūmu, lai izdotos nokratīt kādu pieaugušo īpatni.

Sintija Elferte Sātīgās brokastis
Vairogblakts Picromerus bidens uzbrūk pelēkās dakšastes kāpuram Cerura vinula
1.vieta grupā „Attīstības stadijas”
Pagājušajā gadā netālu no mājām atklāju vietu, kur uz mazām apsītēm barojas dakšastes kāpuri. Arī šogad te atradu šos amizantos kāpurus. Agrā rītā ieraudzīju šo skatu, - kāda blakts bija pieveikusi jau paaugušos kāpuru un barojās ar to. Kāpura bija nedaudz žēl, bet blakts bija tikusi pie pamatīgām brokastīm.
Valērijs Vahruševs Transformācija
Sienāzis Tettigonidae
2. vieta grupā „Attīstības stadijas”
Kukaiņu ādas mešana vienmēr ir apburošs skats. Šīs transformācijas laikā izteikti saskatāma kukaiņa morfoloģiskā struktūra. Sienāzis fotografēts Sumatrā naktī un tas bija 5 – 6 cm garš.
Sandris Rabkevičs Pārejas posms
Egļu mūķenes Lymatria monacha kāpurs
3. vieta grupā „Attīstības stadijas”
Ne saukts, ne aicināts piemājas ozolā iemitinājies egļu mūķenes kāpurs, kas pa ozola mizas avēnijām strauji virzījās augšup. Varēja skaidri nojaust, ka no tā nesagaidīšu modeles cienīgu uzvedību, jo, acīmredzami aizņemts ar īstās mājvietas vai arī sava dzīves mērķa meklējumiem. Vai varbūt kautrējās no sava izspūrušā izskata, vai arī domās jau ir kļuvis par balti raibo tauriņu?

Konkursu pavisam brīvprātīgi organizēja Latvijas Dabas muzejs un žurnāls „Vides Vēstis”.
Ar skaistām dāvanām izstādes atklāšanu izgreznoja Latvijas Zaļais punkts, Baltijas foto serviss un Biotēka.
Pirmo trīs vietu ieguvēji auduma maisiņos ieraudzīja vai nu „Mazo Latvijas ceļu atlantu”, vai „Zīdītāju noteicēju”, vai „Ceļvedi pa Baltijas nacionālajiem parkiem” un „Mežu ceļvedi”, kā arī dažus eko līdzekļus glītam izskatam. Mielasts bija sarūpēts pēc pasakas „Par abru taisītāju” motīviem. Paldies Ķelmēnu maizes ceptuvei, Dabas dobei, smiltsērkšķu selekcionāram Andrejam Brūvelim un toršu meistarei Ilzei Salnai.
Latvijas Dabas muzejs dāvanai bija sagatavojis muzeja izdotā krājuma “Daba un Muzejs” 8. un 9. numuru, grāmatas “Dabas vērotāja stāsti”, “Latvijas sēnes. F. E. Štolla akvareļi” un termokrūzes.
Izstādi Dabas muzejā var aplūkot līdz gada beigām.

Video: 
See video

Seko mums:

Kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta