Jūs atrodatiesZutis Anguilla anguilla

Klase: Kaulzivju klase Osteichthyes

Tips: hordaiņu Chordata

Ārējās pazīmes

Ķermenis čūskveidīgs, izskatās kails, bet ir klāts ar sīkām zvīņām. Mugura un sāni zaļganbrūni, vēders dzeltenīgs. Tuvojoties nārstam, mugura un sāni kļūst melni, vēders – sudrabains. Mute vērsta uz priekšu, zobi sīki. Muguras spura un anālā spura garas, savienotas ar astes spuru. Latvijā zutis var sasniegt 1,5 metru garumu un 4,5 kilogramu svaru. Mātītes ir lielākas par tēviņiem.

Dzīves veids

Aktīvs naktīs. Plēsīgs, ēd zivis, tārpus, gliemjus un citu zivju ikrus. Ziemā mazaktīvs. Dzīvo saldūdeņos līdz dzimumgatavības sasniegšanai, ko var sasniegt pat 20 gadu vecumā.

Dzīves vieta

Eiropā zuši sastopami saldūdeņos un jūras piekrastē, tai skaitā Baltijas jūrā un Vidusjūrā, no kurienes tie migrē uz upēm un strautiem, lai izaugtu un nobriestu. Ceļotājzivis. Lielu mūža daļu pavada saldūdeņos. Dzīvo, ieracies dūņās vai zem akmeņiem un siekstām.

Vairošanās

No Eiropas visi zuši migrē nārstot uz Sargasu jūru. Iestājoties dzimumgatavībai, zuši pārstāj baroties, pieaugušie pēc nārsta nobeidzas. Kāpuri Eiropā atgriežas, izmantojot Golfa straumi. Eiropu tie sasniedz tikai pēc aptuveni trīs gadus ilga ceļojuma, un tobrīd caurspīdīgā ķermeņa dēļ tiek saukti par stikla zušiem.

Zutis un cilvēks

Zušiem draud iznīcība – šobrīd atlicis tikai aptuveni 1% no kādreizējās Eiropas zušu populācijas. Katru gadu Eiropas krastus sasniegušo stikla zušu skaits samazinās. Eiropas zutis ir ierakstīts Starptautiskās Dabas un dabas resursu aizsardzības savienības (International Union for Conservation of Nature) Sarkanajā grāmatā. Sakarā ar zušu krājumu kritisko stāvokli, Eiropas Savienībā un arī Latvijā kopš 2009. gada ir pieņemts Nacionālais Zušu krājuma pārvaldības plāns, kas paredz stikla zušu un zušu mazuļu ielaišanu ūdenstilpēs, kas savienotas ar jūru.

Zuša gadā Latvijas Dabas muzejs sadarbojas ar Latvijas Makšķernieku asociāciju, Pasaules Dabas Fondu, Manilla - dizaina papīrs un citiem sadarbības partneriem.