Jūs atrodatiesESTLATRUS projekta „Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai” ietvaros notikuši jau divi vērtīgi semināri

seminara_dalibnikei_un_lektore_sabine_staab.jpg
interaktivas_darba_metodes.jpg
seminara_dalibnieki_ekspozicija_par_zemi_sauli_un_mums.jpg
seminara_dalibnieki_nodarbiba_kalsnavas_arboretuma.jpg
logo_full_set_transparent_.jpg

Šogad 1. aprīlī uzsāktajā Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projektā „Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai” („Promoting nature education as efficient mean of awareness raising”) spēkus apvienojuši Latvijas, Igaunijas un Krievijas vides izglītības speciālisti.

Dabas muzeja atbalsta biedrība ir viens no Latvijas puses projekta partneriem, kurš strādā, lai sasniegtu projekta kopējo mērķi un tā ietvaros paveiktu ražīgus darbus arī Latvijas Dabas muzejā un Latvijas A daļā, kas ir projekta teritorija.

16.-17. augustā Jaunkalsnavā notika Dabas muzeja atbalsta biedrības organizēts seminārs „Interaktīvās mācību metodes”, kurā savas zināšanas un iemaņas izvēlējās papildināt 35 Latvijas vides un dabas izglītības speciālisti, lielākoties vides gidi. Viena no semināra lektorēm, muzeoloģe Ineta Zelča Sīmansone izvērsa tēmu par interaktivitāti muzejā, dodot iespēju katram dalībniekam iesaistīties muzeja eksponātu interpretācijā un skaidrošanā. Valdorfskolotāja Aiga Auziņa skaidroja darbošanās veidus ar 5-12 gadus veciem bērniem, kuru izpratne par dabu ir pavisam citāda nekā pieaugušajam. Seminārā būtiska sadaļa bija labāko vides izglītības, interaktīvas darbošanās piemēru uzskate projekta teritorijā – Vidzemē un tās bija – Kalsnavas arborētums, apmācību centrs „Pakalnieši”, R.Blaumaņa mājas „Braki”, kur katrā no vietām darbinieki skaidroja savu pieeju darbam vides izglītībā, kā arī demonstrēja interaktīvu nodarbību semināra dalībniekiem.

Semināra dalībnieki pēc kopīgās nodarbībās pavadītajām divām dienām saka: „Seminārs deva jaunas idejas un sparu cilvēkiem par dabu un vidi stāstīt atraktīvāk un savā darbā aizvien radīt ko jaunu!”

Ņemot vērā, ka viens no projekta uzdevumiem ir stiprināt esošos vides izglītības centrus, ar to saprotot gan inventāra, iekārtojuma, jaunu izstāžu un ekspozīciju veidošanu, gan izglītības programmu izstrādi, būtiski apzināt labo praksi, ko gatavi parādīt citu Eiropas valstu vides izglītības profesionāļi.

28. augustā Latvijas Dabas muzejā uz semināru „Management and improvement of Nature Education Centres” (Vides izglītības centru vadīšana un to darbības pilnveide) sanāca 20 interesenti, no kuriem lielākā daļa ikdienā saistīta ar vides izglītības darbu. Semināra vadītāja Sabine Staab no Vācijas, Saksijas Šveices Nacionālā parka (Saxony Switzerland National Park) Informācijas centra vadītāja stāstīja gan par savu personīgo, gan nacionālā parka labāko pieredzi ekspozīciju veidošanā, apmeklētāju uzņemšanā un rosināja diskusijas semināra dalībnieku starpā par telpu izvēli, apmeklētāju plūsmas vadīšanu, izglītības programmām un izstāžu iekārtošanu. Ņemot vērā, ka seminārs notika Latvijas Dabas muzejā, semināra dalībnieki kopā ar lektori apskatīja vienu no muzeja ekspozīcijām – izziņas istabu „Par Zemi, Sauli un mums” un prieks bija dzirdēt labās atsauksmes par jau paveikto darbu šīs telpas iekārtošanā un piemērošanā darbam ar bērniem uz ģimenēm. Jāpiemin, ka projekta laikā tieši šī ekspozīcija - izziņas telpa taps vēl bagātāka - iegūs jaunas sadaļas: „Augsne”, „Mākoņu veidi” un „Reljefs”.

Par projektu
Projekta „Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai” laikā paredzēts sekmēt pieredzes apmaiņu dabas izglītības jomā un dabas izglītības centru attīstīšanā starp valsts un nevalstiskajām organizācijām Igaunijā, Latvijā un Krievijas Federācijā. Projekta redzamākais rezultāts būs izstrādātas modernas dabas izglītības metodes, mācību materiāli, kā arī apmācīti speciālisti, lai nodrošinātu ilgtspējīgu dabas izglītības attīstību un informētu sabiedrību par dabas aizsardzības nozīmi. Tāpat projekta ietvaros plānots paaugstināt 14 Igaunijas, Latvijas un Krievijas dabas izglītības centru kapacitāti, radot tajos labvēlīgākus apstākļus sekmīgai dabas izglītības attīstīšanai.

Projekts tiks īstenots Latvijas, Igaunijas un Krievijas Federācijas teritorijās un tā galvenais mērķis ir sabiedrības vides apziņas celšana ilgtspējīgai un integrētai dabas aizsardzībai projekta darbības reģionā, kā arī projektā iesaistīto dabas aizsardzības institūciju kapacitātes pilnveidošana dabas izglītības jomā.
Projekta ilgums ir 30 mēneši – līdz 2014.gada 30.septembrim.

Projektu līdzfinansē Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadam Eiropas Kaimiņattiecību un partnerības instruments. Kopējais projekta finansējums ir 1 499 977 eiro jeb 1 054 190 lati.

Vairāk informācijas:
Dabas muzeja atbalsta biedrība, projekta koordinatore Ināra Cukura, e-pasts: inara.cukura@ldm.gov.lv, tālr.:277609866

Par programmu
Igaunijas-Latvijas-Krievijas Pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007-2013 finansiāli atbalsta kopīgus pārrobežu attīstības pasākumus, lai uzlabotu reģiona konkurētspēju, izmantojot tā potenciālu un izdevīgo atrašanās vietu krustcelēs starp ES un Krievijas Federāciju. Programmas mājaslapa: www.estlatrus.eu.

Video:
See video