Jūs atrodatiesAicinām apmeklēt jauno ekspozīciju „Mineraloģija"

Aicinām apmeklēt jauno ekspozīciju „Mineraloģija"


Versija drukāšanaiVersija drukāšanaiSend to friendSend to friend
Foto - LDM arhīvs

Ar Latvijas Vides aizsardzības fonda un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Dabas muzejā tapusi jauna ekspozīcija „Mineraloģija", un ar tās atklāšanu tiek pabeigta ģeoloģijas ekspozīciju pārveide. 

Jau kopš muzeja pirmsākumiem mineraloģijas ekspozīcijas ir veidotas krāšņas un bagātīgas. Pēdējā Latvijas Dabas muzeja mineraloģijas ekspozīcija tika izveidota 1978. gadā. 

Minerāli ir vieni no senākajiem objektiem, varbūt pat paši pirmie materiāli, kurus cilvēks sāka kolekcionēt, priecājoties par to formu un krāsu daudzveidību. Cilvēks jau senos laikos pazina tādus minerālus kā piroluzīts, hematīts, nefrīts, izmantoja tos darbarīku izgatavošanā un krāsu pigmentu ieguvē. Šobrīd pasaulē ir zināmi vairāk nekā 6000 minerālu, daudzus no kuriem precīzi diagnosticēt iespējams tikai ar speciālām metodēm.

Ekspozīcijā apskatāmi vairāk nekā 400 minerāli no Latvijas Dabas muzeja pamatkrājuma mineraloģiskās kolekcijas, t.sk., eksponāti no senākās – Nikolausa fon Himzela (Nikolaus von Himsel) – minerālu kolekcijas (18. gs.), piemēram, kalnu kristāls, malahīts, kianīts, epidots un citi. Redzami arī Latvijas Dabas muzeja lielākie un skaistākie minerālu paraugi – ametista, citrīna žeodas un kalnu kristāla drūza. 

Apmeklētāji var uzzināt, kas ir minerāli, kā tie veidojas un kā tie tiek klasificēti. Katram minerālam ir raksturīgas kādas noteiktas fizikālās īpašības, ar kurām tas atšķiras no citiem. Šādas īpašības ir minerālu caurspīdīgums, krāsa, spīdums, skaldnība, cietība, blīvums (īpatnējais svars), magnētisma īpašības un luminiscence. Fizikālās īpašības tiek izmantotas minerālu noteikšanā un ekspozīcijā apmeklētāji aicināti izmēģināt noteikt cietību, magnētisma īpašību un minerālu svītras krāsu. 

Ekspozīcijā minerāli izkārtoti pēc Kārļa Hugo Štrunca minerālu klasifikācijas. 

Ekspozīcijas autore – Latvijas Dabas muzeja vecākā mineraloģe Sanita Lielbārde.

Ekspozīcijas interjera un dizaina projektu izstrādāja un realizēja mākslinieki: Valdemārs Lazdiņš, Modris Adumāns, Krists Pudzens (SIA „Dizaina un interjera konsultāciju birojs”).

Ekspozīcijas tapšanā piedalījās firmas: SIA „Baltlink Woods”, SIA „AM Studio” un SIA „KUP design”, kā arī citas firmas un individuālie mākslinieki.

Ekspozīcija skatāma muzeja darba laikā

Seko mums:

Kalendārs

«  
  »
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

  • Gada dzīvnieks
  • Muzeja 165. jubilejas izstādes stāsti
  • Audiogids Dabas muzejā
  • Daba pilsētas sirdī. Video
  • 360 virtual tour

Meklēt

Imagemenu4

  • Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs

Muzeja darbību atbalsta