Jūs atrodatiesGada dzīvnieka 2013 atklāšanas pasākums

Gada dzīvnieka 2013 atklāšanas pasākums

Notikuma datums:
C, 24/01/2013 (Visu dienu)
eiropas_purva_brunurupucis_emys_orbicularis.jpg

Par 2013. gada dzīvnieku ir izvēlēts Eiropas purva bruņrupucis Emys orbicularis, kas ir vienīgais bruņrupuču kārtas pārstāvis Latvijā. Dabas muzejā oficiālā gada dzīvnieka pasludināšana un tam veltītās izstādes atklāšana notiks 24. janvārī plkst. 11:00. Atklāšanas pasākumā piedalīsies bruņurupuču pētnieks Mihails Pupiņš un Gunta Gabrāne no Dabas aizsardzības pārvaldes.

24. janvārī, Gada dzīvnieka pasludināšanas dienā, Dabas muzejā atklāsim Gada dzīvniekam veltītu izstādi un arī tam par godu veidotu stendu Zooloģijas ekspozīcijā. Īpašs pārsteigums pasākuma viesiem būs dzīvnieku audzētājas Jeļenas Kustovas sagādātie dzīvie bruņrupuči – Gada dzīvnieka radinieki. Tāpat izstādē būs aplūkojama daļa no Dabas muzeja plašās bruņrupuču kolekcijas. Tā iepazīstinās ar Eiropas purva bruņurupuci Emys orbicularis, tā dzīves veidu un paradumiem.

Latvija ir Eiropas purva bruņurupuča izplatības areāla ziemeļu robeža. Šis dzīvnieks pie mums ir ļoti rets, vēl nesen tā klātbūtne Latvijā pat tika apšaubīta. Tomēr Latgales Ekoloģiskās biedrības zinātnieki Aija un Mihails Pupiņi pētot šo dzīvnieku, ir pierādījuši, ka bruņrupucis sastopams atsevišķās vietās Latgalē, Zemgalē un arī Kurzemē.
Par Eiropas purva bruņrupuču pētīšanu un aizsardzību rūpējas Latgales Ekoloģiskā biedrība un Latgales zoodārzs, uz kura bāzes paredzēts attīstīt Purva Bruņrupuču Saglabāšanas Centru Latvijā un izveidot kontrolējamu vietējo populāciju tīklu no Centrā savairotajiem indivīdiem. Šo darbu vada Mihails Pupiņš.